Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ceny owoców
28.07.2014 14:50

Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom owoców

Skandalicznie niskie - tak o tegorocznych cenach owoców w skupach mówią sadownicy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(jpopesku1/sxc.hu)

Kilkudziesięciu z nich zebrało się pod ministerstwem rolnictwa i rozwoju wsi, żeby wyrazić swoje niezadowolenie i nakłonić ministra do działania.

Koszty produkcji i zbioru przekraczają sumy, które rolnicy otrzymują od pośredników. Plantatorzy narzekają, że za owoce dostają kilkadziesiąt groszy. Z drugiej strony w sklepach trzeba za nie zapłacić nawet dziesięć razy więcej. Jeden z protestujących podaje przykład Wiśni, za kilogram których w skupie dostał 80 groszy. Rolnik w rozmowie z IAR wyjaśnił, że sam zbiór kosztował go około 50 groszy za kilogram. Do tego trzeba doliczyć jeszcze koszty nawozów czy transportu.

Zgromadzeni przed resortem rolnictwa żalą się, że nie są w stanie oprzeć się dyktatowi skupujących. Większość owoców zaczyna się psuć dobę po zbiorach. Plantatorzy mogą albo sprzedać je po bardzo niskich cenach, albo stracić wszystkie pieniądze zainwestowane w produkcję. Rolnicy mobilizują rząd do działań. Chcą między innymi gwarancji skupu określonej ilości polskich owoców.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie widzi sygnałów zmowy cenowej na rynku produktów ogrodniczych - dowiedziała się IAR. Przed ministerstwem rolnictwa protestują sadownicy, którzy skarżą się na niskie ceny skupu owoców. Producenci uważają, że powodem mało atrakcyjnej ceny ich produktów nie jest obserwowany rekordowy urodzaj, ale zmowa cenowa.

Rzeczniczka UOKiKu Małgorzata Cieloch podkreśla, że nie ma sygnałów, że niskie ceny to efekt nielegalnego porozumienia. Z posiadanych przez Urząd informacji wynika, że tani skup owoców to skutek specyfiki rynku, ale nie ograniczania konkurencji. UOKiK monitoruje rynek owoców miękkich od kilku lat.

Z tych obserwacji wynika, że przyczyną niskich cen jest nadprodukcja, duże zapasy, jakie posiadają przetwórcy, a także słaba pozycja negocjacyjna rolników, którzy są rozdrobnieni.
Eksperci zwracają uwagę, że jednym z powodów niskich cen jest niewielkie zainteresowanie Polaków kupowaniem niektórych owoców. Od soku z czarnej porzeczki zdecydowanie chętniej wybieramy ten wyprodukowany z pomarańczy.

Tagi: ceny owoców, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz