Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Od 17 października zaliczki na poczet dopłat dla rolników

4
Podziel się:

Za niecałe 3 tygodnie ruszą wypłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich dla rolników. Od połowy października do końca listopada do producentów żywności trafi ponad 2,5 miliarda złotych. Pieniądze pochodzą z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Od 17 października zaliczki na poczet dopłat dla rolników
(Bartosz Wawryszuk)

Środki wypłacać będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jej prezes Daniel Obajtek wskazuje, że wypłata zaliczek zwiększy płynność finansową gospodarstw rolnych.

"Oprócz samych pieniędzy, istotna jest też stabilność. Rolnik musi wiedzieć z wyprzedzeniem, kiedy dostaje pieniądze, bo ma zobowiązania, są kredyty. Mało tego. Zimą najtaniej można nabyć nawozy oraz inne środki. Zimą rolnik na tych zaliczkach korzysta" - wyjaśnia szef ARiMR.

O dopłaty ubiega się w tym roku ponad milion 350 tysięcy rolników. Daniel Obajtek zapewnia, że na ich obsługę gotowe są już systemy informatyczne odpowiedzialne za wypłaty dopłat z Unii Europejskiej.
"Mamy gotowe systemy. Pokazaliśmy w tym roku, że umiemy je dostosować i że umiemy się poruszać w przestrzeni IT. Czekamy jeszcze na środki, bo wszystko u nas jest już gotowe i wypłacamy zaliczki od 17 października" - dodaje Daniel Obajtek.

Poza zaliczkami, reszta środków w ramach dopłat bezpośrednich trafi do rolników od 1 grudnia. Łączna wysokość funduszy na tegoroczne dopłaty to ponad 14,5 miliarda złotych.

najważniejsze
promowane
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
Marko
6 lat temu
To "przyznawanie" niekiedy jest dziwne - słyszałem, że wystarczy przebronować i już. Po to cwaniacy kupują ziemię.
krzydztof
6 lat temu
Dokladnie czytac i wszystko gra a do urzendu zawsz mozna
DNK
6 lat temu
Najbardziej finanse rolników poprawi CETA
a
6 lat temu
kurcze jaką kasę dostają a ty człowieku ehhh pierwsi krzyczeli żeby nie isc do unii, a teraz zyc bez niej nie mogą... chłopy