Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosyjskie embargo. Konflikt o polskie jabłka znowu ożywa

0
Podziel się

- To Unia Europejska jest winna, że na rosyjskim rynku pojawiają się zakazane produkty - oskarża szef rosyjskiej Agencji Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego.

Rosyjskie embargo. Konflikt o polskie jabłka znowu ożywa
(STANISLAW KOWALCZUK/EAST NEWS)
bErVIyZN

Kolejna odsłona konfliktu z polskimi jabłkami w tle. Szef rosyjskiej Agencji Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Siergiej Dankwert doszedł do wniosku, że "to Unia Europejska jest winna, że na rosyjskim rynku pojawiają się zakazane produkty". Nie wspomniał jednak o tym, że to rosyjscy importerzy sprzedają nielegalnie sprowadzone towary.

W wywiadzie dla "Rossijskiej Gaziety" szef Rossielhoznadzoru tłumaczy, że jego służba musi codziennie zmagać się z kontrabandą. W jego opinii wysyłanie towarów do krajów stowarzyszonych z Rosją, aby później mogły one w ramach reeksportu trafić na rosyjski rynek, jest działaniem "niecywilizowanym". Symbolem takich działań stały się polskie jabłka, które jak podkreślają rosyjscy celnicy, z różnych krajów i w różny sposób wwożone są do Rosji.

Przy okazji szef Rossielhoznadzoru poinformował, że wkrótce na rynku Federacji na stałe zagoszczą: malezyjskie ryby, irański kawior i afrykańskie cytrusy.

bErVIyZP

Urzędnik dodaje, że w przypadku zniesienia embarga na produkty spożywcze z krajów Unii Europejskiej i tak na rosyjski rynek wróci jedynie co piąty dostawca. Dankwert tłumaczy, że unijni producenci nie spełniają wysokich norm Unii Euroazjatyckiej.

Zobacz także: Polscy rolnicy muszą szukać również innych rynków zbytu. W tym kontekście popularne stały się w ostatnich miesiącach Chiny.
Czytaj więcej w Money.pl
Ministrowie rolnictwa UE o rosyjskim embargu Unia działa wciąż wspólnie i żadne dwustronne porozumienia między krajami członkowskimi a Rosją nie wchodzą w grę.
Ocenili skutki sankcji UE i rosyjskiego embarga Eksperci wskazali które branże są najbardziej narażonymi na straty sektorami europejskiej gospodarki.
Polskie jabłka tematem szczytu UE? Głównym tematem będzie jednak obsada unijnych stanowisk. Unijni liderzy mają wybrać nowego szefa (lub szefową) unijnej dyplomacji oraz Rady Europejskiej.
bErVIzaq
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)