Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosyjskie embargo na polską żywność. Ważna data w sprawie rekompensat

- Agencja informuje, że możliwe jest, iż już w pierwszym dniu przyjmowania powiadomień, limit pomocy dla producentów jabłek i gruszek zostanie wyczerpany.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AlexRaths/iStockphoto)

Od poniedziałku 16 lutego Agencja Rynku Rolnego będzie przyjmowała od producentów owoców i warzyw powiadomienia o chęci uzyskania unijnych rekompensat za straty spowodowane rosyjskim embargiem - poinformował wiceszef ARR Lucjan Zwolak.

Rozporządzenie uruchamiające taką pomoc zostało w tym tygodniu przyjęte przez Radę Ministrów i opublikowane w Dzienniku Ustaw. Chodzi o trzecią transzę rekompensat za wycofanie produktów z rynku z przeznaczeniem ich na cele charytatywne oraz na pasze dla zwierząt i spalanie w biogazowniach.

W ramach tej pomocy będzie można wycofać 155 700 ton jabłek i gruszek oraz 18 650 ton pomidorów, ogórków, papryki słodkiej i marchwi.

Podobnie jak w poprzednio uruchomionych przez Komisję Europejską mechanizmach, beneficjentami pomocy będą mogli zostać zarówno producenci zrzeszeni w organizacjach producentów owoców i warzyw jak i producenci indywidualni.

_ - Agencja informuje, że możliwe jest, iż już w pierwszym dniu przyjmowania powiadomień, limit pomocy dla producentów jabłek i gruszek zostanie wyczerpany _ - powiedział wiceprezes. Dodał, iż _ sugeruje zainteresowanym producentom jabłek, aby składali powiadomienia w poniedziałek _.

Powiadomienie należy dostarczyć osobiście do odpowiedniego ze względu na miejsce zamieszkania Oddziału Terenowego ARR. Zwolak zaznaczył, że nieistotna jest godzina złożenia powiadomienia, liczy się jedynie data jego złożenia, dlatego rolnicy nie muszą od rana stać w kolejkach. Wnioski będą przyjmowane w godzinach pracy 16 Oddziałów Terenowych.

Po zakończeniu pracy w Oddziałach zostaną podliczone wszystkie zgłoszenia i wtedy okaże się, czy nastąpi redukcja. Jeżeli w poniedziałek pula zostanie wyczerpana, Agencja we wtorek nie będzie już przyjmowała powiadomień - tłumaczył wiceprezes ARR. Informacja taka znajdzie się na stronie Agencji.

Zwolak wyjaśnił, że przepisy dotyczące rekompensat są takie same jak w przypadku poprzednich transz, takie same pozostają również stawki rekompensat. Najwyższe dostaną rolnicy, którzy przekażą produkty na cele charytatywne. Stawka ta wynosi ok. 70 gr za kilogram jabłek. Dostawca może liczyć także na ok. 70 gr za kg na pokrycie kosztów sortowania i pakowania oraz dodatkowo na pokrycie kosztów transportu.

Stawka za owoce przeznaczane na paszę dla zwierząt i na biogaz wynoszą ok. 27 gr za kilogram, a koszty transportu w tym przypadku nie są refundowane.

Łączna ilość produktów kwalifikujących się do wsparcia dla jednego producenta nie może przekroczyć 500 ton, a w przypadku organizacji producentów - 10 tys. ton. Wycofane owoce i warzywa przeznaczone do bezpłatnej dystrybucji lub innych celów muszą spełniać wymagania jakości handlowej.

Wycofywanie produktów z rynku będzie trwało do końca czerwca bieżącego roku. Zwolak poinformował także , że kończy się rozliczenie pierwszej transzy pomocy dla producentów owoców i warzyw. Do rozpatrzenia zostało jeszcze około 200 decyzji. Dotychczas ARR wypłaciła prawie 57 mln zł.

Pierwszą transzę KE ogłosiła w sierpniu 2014 r. Nie było limitów środków pomocowych z podziałem na kraje. Polska zgłosiła wówczas zapotrzebowanie na 176 mln euro, ale po ostatecznej weryfikacji wniosków resort rolnictwa wnioskował o kwotę 25,8 mln euro.

W ramach drugiej transzy pomocy Polska otrzymała prawo do rekompensat za 18750 ton jabłek i gruszek oraz za 3 tys. ton innych owoców i warzyw. Obecnie Agencja wydaje decyzje o przyznaniu pieniędzy; do tej pory wypłacono ponad 1 mln zł.

Wzór powiadomienia oraz warunki uczestnictwa w trzeciej transzy unijnej pomocy można znaleźć na stronie internetowej Agencji arr.gov.pl.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: rosyjskie embargo na polską żywność, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz