Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bruksela przyznała rekompensaty za rosyjskie embargo. Polacy dostaną najwięcej

26
Podziel się:

Polska otrzymała największy przydział na wycofanie owoców z rynku ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Wynosi on ponad 7,5 tysiąca ton. Łącznie limit wyniósł ponad 17,5 tysiąca ton.

Bruksela przyznała rekompensaty za rosyjskie embargo. Polacy dostaną najwięcej
(STANISLAW KOWALCZUK/EAST NEWS)

Producenci jabłek będą mieli dodatkową okazję na wycofanie owoców z rynku w zamian za rekompensaty. To unijny mechanizm, wspierający rolników w walce ze skutkami rosyjskiego embarga. Zgodę w tej sprawie wydała Komisja Europejska.

Polscy sadownicy należą do światowej czołówki w produkcji i eksporcie jabłek. Przed wprowadzeniem embarga, większość towaru wysyłali do Rosji. Teraz muszą szukać nowych rynków i liczyć na wsparcie ze strony Unii - zauważa Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

- Przed 2014 rokiem Rosjanie otrzymywali ponad 60 procent całego naszego eksportu jabłek. Było to 650 tysięcy ton owoców. Zrobiła się ogromna luka i z pewnością każda możliwość zbytu jest dla sadowników korzystna - wskazuje Bożena Nosecka.

Polska otrzymała największy przydział na wycofanie owoców z rynku ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Wynosi on ponad 7,5 tysiąca ton. Łącznie limit wyniósł ponad 17,5 tysiąca ton.

W ubiegłym roku, po proteście sadowników, resort rolnictwa obiecał, że będzie wnioskować o większą unijną pomoc na wycofanie owoców z rynku. Polska otrzymała możliwość "zdjęcia" z rynku w zamian za unijną rekompensatę 88 tys. ton jabłek. - Jest to "kropla w morzu potrzeb" - komentował wtedy prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski.

- Istnieje takie przekonanie w kraju i w UE, że z rosyjskim embargiem sobie poradziliśmy - absolutnie tak nie jest - podkreślał Maliszewski. Zauważył, że 1 mln ton jabłek, jakie trafiały z Polski na rosyjski rynek, nie da się "umieścić" gdzie indziej.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(26)
T.
6 lat temu
Te na fotce to są najsmaczniejsze jabłka. Do Japonii z nimi, gdzie jedno jabłko, pomarańcza kosztuje 15$ /szt.!!!
raf
6 lat temu
ludzie gloduja na swiecie a tu pewno bedzie sie utylizowac jablka. Pytanie czemy w zachodnich marketach sa jablka z nowej zelandii, chille . nie rozumiem polityki UE. zamiast wywalac kase wprowadzic cla na jablka z zewnatrz ue. Poaz tym powinny byc jablka dostepne w szkolach rozdawac za darmo dwa jablka dzieciom zeby mialy zamiast paskfoodow. To jest chore
gość
6 lat temu
Nie po to mają sady żeby dostawać rekompensaty. I z czego tu się cieszyć, że produkt marnuje się zamiast trafiać na rynki. Te ochłapy i tak nie pokryją strat.
mirek
6 lat temu
szkoda że politycy dbaja tylko o jabłka w naszym kraju... nikt nie widzi jakie od lat są niskie ceny warzyw.... ziemniaków.. cebuli... zboża.... ten temat nie jest poruszany... najważniejsze są JABŁKA
scyzoryk
6 lat temu
Tytuł powinien brzmieć :Polscy rolnicy stracą najwięcej w związku z Rosyjskim embargiem .Piszecie o rekompensatach w wysokości kilkuset milionów Euro. Tym czasem cała Europa pcha towar różnymi drogami.
...
Następna strona