Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
eksport na wschód
17.08.2015 14:41

Rosyjskie embargo załamało polski eksport wyrobów rolno-spożywczych na wschód

Załamał się polski eksport wyrobów rolno-spożywczych na wschód, do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw - informuje ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marek Maliszewski/Reporter)

Z danych przekazanych przez ministerstwo wynika, że w I półroczu tego roku wartość eksportu do WNP wyniosła 561 mln euro i w stosunku do pierwszego półrocza 2014 roku spadła aż o 44 proc.

- Taka sytuacja wynikała przede wszystkim z wprowadzonego przez Rosję w 2014 roku embarga na import z Polski wielu, ważnych dla polskiego eksportu produktów rolno-żywnościowych w tym m.in. mięsa, produktów mleczarskich oraz owoców i warzyw - wyjaśnia ministerstwo.

- Ponadto, na skutek wystąpienia w Polsce przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików, również odnotowano spadek sprzedaży wieprzowiny na niektóre rynki wschodnie, oprócz Rosji była to m.in. Białoruś i Kazachstan - dodaje resort.

Sprzedaż towarów rolno-spożywczych do państw WNP w pierwszym półroczu 2015 roku stanowiła 5,0 proc. wartości całego eksportu towarów rolno-spożywczych i była na znacznie niższym poziomie niż przed rokiem, kiedy to wyniosła 9,5 proc.

Tagi: eksport na wschód, rolnictwo, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz