Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczął się program edukacyjny "Soki i musy - witaminy w SMART formie"

0
Podziel się:

Pewnie nie raz zastanawialiście się, co zrobić, by wprowadzić prawidłowe nawyki żywieniowe u swojego dziecka lub skąd czerpać inspiracje, by przekazać tę wiedzę...

Pewnie nie raz zastanawialiście się, co zrobić, by wprowadzić prawidłowe nawyki żywieniowe u swojego dziecka lub skąd czerpać inspiracje, by przekazać tę wiedzę w odpowiedniej formie. Na wybory żywieniowe naszych dzieci wpływają nie tylko wzorce wyniesione z domu. Szkoła to również miejsce, gdzie dzieci inspirują się wzajemnie oraz przekazywana jest im wiedza, z której będą korzystać w całym swoim życiu. Dodatkowo w szkole dzieci spędzają znaczną część swojego dnia. W tym roku szkolnym z pomocą zarówno nauczycielom, jak i rodzicom, przychodzi program edukacyjny "Soki i musy - witaminy w SMART formie".

W ramach programu edukacyjnego "Soki i musy - witaminy w SMART formie" dzieci będą poznawać tajniki dobrze zbilansowanej diety, w tym spożywania odpowiedniej ilości warzyw i owoców, które w jednej porcji dziennie mogą zostać zastąpione właśnie przez 100% sok lub mus owocowo-warzywny. Zarówno spożycie warzyw, owoców, jak i soków oraz musów z nich otrzymywanych, jest w Polsce dużo niższe niż zalecenia ekspertów. Odpowiedzią na to jest prawidłowa edukacja najmłodszych i uczenie ich dobrych nawyków żywieniowych od przysłowiowej kołyski. Przyczyni się to do wyboru odpowiednio zbilanowanych posiłków i zdrowych przekąsek w przyszłości.

Profesor UW dr hab.Małgorzata Żytko, ekspert programu "Soki i musy - witaminy w SMART formie" komentuje: "_ Najlepszym przykładem i autorytetem dla dzieci są zazwyczaj rodzice, jednak szkoła, w której dzieci spędzają znaczną część dnia, dzieli z nimi odpowiedzialność za naukę prawidłowego żywienia i wsparcie działań w domowym zaciszu. Ten program edukacyjny ma wspierać dzieci w szkole w rozwoju prawidłowych postaw i dokonywaniu dobrych wyborów, które mogą być wzmacniane przez rodziców w domu. Zaowocuje to w przyszłości wybieraniem przez nie zdrowszych posiłków i przekąsek". _

Najlepszym przykładem dla dzieci są ich rodzice oraz wzorce wyniesione z domu, poparte wiedzą zdobytą w szkole. To właśnie dawanie dziecku dobrego przykładu w domu i szkole, poświęcanie czasu na rozmowę z dzieckiem o zdrowym żywieniu oraz wspólne posiłki i ich wcześniejsze przygotowywanie będą umacniać dobre nawyki, które zaowocują w przyszłości zdrowszym społeczeństwem.

_ "Badania naukowe dowodzą, że dieta uboga w warzywa i owoce to dieta prowadząca do licznych chorób przewlekłych. Mimo iż nie można wyróżnić bezpośredniej zależności pomiędzy konsumpcją konkretnej kategorii warzyw i owoców, a wymienionymi chorobami, to udowodniono, że codzienne spożycie różnorodnych produktów z tej szerokiej grupy zmniejsza ryzyko pojawienia się choroby. _ _ Światowa Organizacja Zdrowia wymieniła niskie spożycie warzyw i owoców, jako jeden z dziesięciu najważniejszych czynników ryzyka zagrażających zdrowiu, dlatego tak ważna jest edukacja dzieci w zakresie prawidłowej i zbilansowanej diety opartej na warzywach i owocach oraz ich przetworach, w tym sokach i musach" _ - zaznacza dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska, Kierownik Pracowni Dietetyki Pediatrycznej Instytutu Pediatrii, UJ CM w Krakowie i ekspert kampanii "Soki i musy - witaminy w smart formie".

Edukacja dzieci jest ważna, szczególnie w okresie, gdy są one najbardziej podatne na przyswajanie nowej wiedzy. Stąd program edukacyjny kierowany jest do dzieci nauczania wczesnoszkolnym. Wypracowanie prawidłowych nawyków żywieniowych jest u nich możliwe i łatwiejsze, niż późniejsza zmiana złych nawyków u młodzieży czy dorosłych.

_

"Program w głównej mierze skupia się na edukacji dzieci w kontekście dobrze zbilansowanej diety, w tym spożywania odpowiedniej ilości warzyw i owoców, które w jednej porcji dziennie mogą zostać zastąpione przez 100% sok lub mus owocowo-warzywny. W ramach programu chcemy zachęcić dzieci do zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi oraz obalania powszechnych mitów żywieniowych" _ - komentuje Barbara Groele, Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Krajowej Unii Producentów Soków, organizatora akcji.

Program edukacyjny, w którym będą mogli wziąć udział uczniowie wszystkich klas nauczania początkowego w szkołach podstawowych w Polsce, poprzez stronę internetową www.sokiimusy.eu dostarcza nauczycielom niezbędnych pomocy dydaktycznych, w tym materiałów do przeprowadzenia zajęć w klasach. Całość pomocy naukowych została stworzona zgodnie z najnowszymi metodami nauczania w szkołach pod okiem prof. UW dr hab.Małgorzaty Żytko oraz nadzorem merytorycznym dr Agnieszki Kozioł-Kozakowskiej z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wszystkie klasy, w których zostanie zrealizowany program edukacyjny są zaproszone do wzięcia udziału w specjalnym konkursie plastycznym. Dzieci będą miały za zadanie grupowo wykonać pracę plastyczną promującą spożycie soków i musów w ramach zdrowej diety. W konkursie zostanie wyłonionych aż 5 zwycięzców. Nagrodzone zostaną zarówno dzieci, jak również zaangażowani nauczyciele oraz szkoły.

Zapraszamy wszystkich nauczycieli do przeprowadzenia programu edukacyjnego "Soki i musy - witaminy w SMART formie (rejestracja na stronie www.sokiimusy.eu , zakładka: Program edukacyjny), a także zachęcenia klas do udziału w konkursie plastycznym.

Program patronatem honorowym objęli:

 • Agencja Rynku Rolnego
 • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 • Rzecznik Praw Dziecka
 • Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej
 • Ośrodek Rozwoju Edukacji
 • Dolnośląskie Kuratorium Oświaty
 • Kujawsko-Pomorskie Kuratorium Oświaty
 • Lubuskie Kuratorium Oświaty
 • Łódzkie Kuratorium Oświaty
 • Opolskie Kuratorium Oświaty
 • Podkarpackie Kuratorium Oświaty
 • Pomorskie Kuratorium Oświaty
 • Kieleckie Kuratorium Oświaty
 • Wielkopolskie Kuratorium Oświaty
 • Podlaskie Kuratorium Oświaty
 • Mazowieckie Kuratorium Oświaty

Program patronatem medialnym objęli:

 • MetroCafe
 • Magazyn "Wychowawca"
 • Magazyn "Życie Szkoły"

Źródło : Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)