Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęło się zbieranie kukurydzy na ziarno

0
Podziel się:

Kombajny najwcześniej pojawiły się na Kujawach. Jednak kukurydza tam nie wygląda najlepiej. Deficyt wody panujący długotrwale w tym regionie w okresie...

Rozpoczęło się zbieranie kukurydzy na ziarno
bEKhXgmZ

Kombajny najwcześniej pojawiły się na Kujawach. Jednak kukurydza tam nie wygląda najlepiej. Deficyt wody panujący długotrwale w tym regionie w okresie wiechowania i kwitnienia miał ogromny wpływ na słabe wykształcenia kolb przez rośliny oraz jej niepełne uziarnienie.
W regionie tym o rekordowych plonach rolnicy mogą pomarzyć. Kukurydza nie przekracza 1,5m wysokości, kolby są słabo uziarnione i małe.
Rolnicy którzy piersi przystąpili do zbiorów wczesnych odmian mówią o niskich plonach rzędu od 5 do 6 ton ziarna z hektara przy wilgotności wynoszącej 28-31
Najgorzej jest na plantacjach kukurydzy posianych na stanowiskach lżejszych, tam są fragmenty pól, w których nie ma co zbierać - żali się rolnik spod Włocławka.
W pozostałych rejonach kraju kukurydza z przeznaczeniem na ziarno wygląda różnie. Są plantacje wzorowe, są takie również, które opanowała mocno omacnica prosowianka i można teraz to zaobserwować w postaci dużej ilości złomów roślin. Plony zatem będą się kształtować w szerokich granicach, i w dużej mierze będą uzależnione od tego, ile opadów w danym rejonie zanotowano w letnich miesiącach.
Cena ziarna również martwi. Pierwsze skupy, wyznaczyły ją na kwotę od 330 do 350 zł. netto za ziarno mokre. Według szacunków powierzchnia zasiewów kukurydzy po raz trzeci przekroczyła liczbę 1 mln/ha - ocenia się, również że w tym roku w Polsce zasiano 1,1 mln/ha. Natomiast PZPK szacuje zbiory na poziomie 3,5 mln ton. W Europie i na świecie mówi się z kolei o rekordowych zbiorach kukurydzy.

bEKhXgnC
promowane
wiadomości rolnicze
KOMENTARZE
(0)