Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruszyły zbiory dyni

0
Podziel się:

Koniec września to czas zbioru dyni. W Polsce uprawiana jest do spożycia bezpośredniego, do przetwórstwa oraz dla pozyskania pestek dyniowych, ale są również...

Ruszyły zbiory dyni

Koniec września to czas zbioru dyni. W Polsce uprawiana jest do spożycia bezpośredniego, do przetwórstwa oraz dla pozyskania pestek dyniowych, ale są również odmiany dyni ozdobnej.
Nadszedł czas zbierania dyni. Zbiera się ją od połowy września, aż do momentu większego ochłodzenia. Jednak ważne by zdążyć przed przymrozkami, gdyż dynia przemrożona nie nadaje się do przechowywania. Tak było rok temu. Wczesne przymrozki (koniec września oraz początek października) zaskoczyły wielu plantatorów dyni, którzy na skutek przymrozków stracili spore ilości towaru.
Dynie zacząć można zbierać, gdy faza wzrostu rośliny zakończy się. Łodyga drewnieje, a zielone części zaczynają usychać. O dojrzałości dyni również świadczy jej intensywny kolor i charakterystyczny odgłos, kiedy w nią zastukamy.
Do przetwórstwa nadają się najlepiej dynie duże z grubą warstwą miąższu. Na pestki dostosowane muszą być do możliwości roboczej sprzętu (kombajnu) jaki będzie zbierać owoce dyni.
Do spożycia bezpośredniego najlepsze są dynie nie za duże od 2 do 2,5kg, ładnie wybarwione i bez odleżyn. Podczas zbiorów sprawdzać należy, czy nie są uszkodzone. Niestety zbiór dyni takiej prowadzi się ręcznie. Ogonki tnie się sekatorem i oddzielnie każdą dynię kładzie się delikatnie na przyczepę. Jeśli zostanie uszkodzona nawet delikatnie obtarta. zacznie szybko gnić. W chłodnym i suchym pomieszczeniu przeleżeć mogą do grudnia. Największy popyt na dynię świeżą jest w okolicach Halloween.
Powierzchnia uprawy dyni co rok wzrasta, gdyż warzywo to coraz chętniej kupowane jest przez polskich konsumentów. Ale nadal jednak nie przekracza 1% ogólnej uprawy warzyw.
Cena za kg dyni w zależności od jakości, odmiany oraz jego przeznaczenia wahać się może od 0,2zł do 0,8zł za kg. Plon dyni zależy od warunków pogodowych na przestrzeni jej wegetacji. W tym roku większość plantatorów (z rejonów gdzie opadów było wyjątkowo mało) narzeka na niskie plony. W zależności od odmiany sięgać on może od 20 do nawet 50 t/ha. W lata przekropne może sięgać nawet 70 ton. Jednak udział w tym plonu handlowego zazwyczaj jest mniejszy. Gdy jest przechowywana, na skutek gnicia, z każdym tygodniem tracą około 5% dyń, im bliżej zimy tym procent rośnie. Ceny pestek dyni sięgają z kolei od 7 do 10 zł/kg przy plonie około 500 - 700kg/ha.

promowane
wiadomości rolnicze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)