Notowania

susza
25.08.2015 15:29

Rząd sypnął pieniędzmi dla rolników. Ale poczekają na nie dwa miesiące

Rząd przeznaczy na pomoc dla rolników dotkniętych skutkami suszy 488 mln zł. Pierwsze pieniądze mogą popłynąć w październiku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rząd przeznaczy 488 mln zł na pomoc rolnikom dotkniętych skutkami suszy. Większe pieniądze dostaną ci rolnicy, którzy pamiętali o ubezpieczeniu się. Pierwsze wypłaty mają być od 10 października.

aktualizacja 17:37

- Wartość pomocy na hektar przewidujemy 800 zł dla sadów i krzewów owocowych, a dla pozostałych upraw na 400 zł. Z tym zastrzeżeniem, że ta stawka zgodnie z prawem europejskim dotyczy tych gospodarstw, które ubezpieczyły się przynajmniej od jednego ryzyka pogodowego. Gospodarstwa nieubezpieczone będą miały tę pomoc pomniejszoną o 50 proc. - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki

Dodatkowo - według niego - 17 mln zł będzie przeznaczone na zakup materiału siewnego, a 22 mln zł na pomoc w zakresie strat rynkowych związanych z uprawą czarnej porzeczki. Pomoc będzie udzielana tym gospodarstwom, w których straty oszacowane przez komisje przekraczają 30 proc.

- Dziś już mamy ponad 100 tys. gospodarstw dotkniętych suszą, w których straty stwierdzono lub pracują komisje - mówi Sawicki.

Wnioski o pomoc będą przyjmowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 30 września. Natomiast wypłaty mają się rozpocząć od 10 października.

Stanu klęski nie będzie

Minister rolnictwa, odpowiadając na pytanie dziennikarzy, zauważył, że nie ma podstaw, by ogłaszać stan klęski żywiołowej z powodu suszy. Taka decyzja - wskazał - "nie spowoduje, że spadnie deszcz pieniędzy i zacznie padać". - Nie zmienia nic w zakresie pomocy rolnikom, ba - może na rolników i na innych obywateli nakładać dodatkowe obowiązki - podkreślił.

- Nie mamy problemu zaopatrzenia w żywność ani sklepów, ani osób fizycznych, więc tego typu utrudnienia nie występują. Nie ma podstaw ku temu, by ogłaszać stan klęski żywiołowej - dodał.

Susza wystąpiła we wszystkich województwach, lecz najpoważniej dotknęła regiony: mazowiecki, lubelski, wielkopolski i podlaski. Uszkodziła ponad 1 mln hektarów upraw, a straty szacuje się w więcej niż 100 tys. gospodarstw. To nie są ostateczne dane. Rząd zapowiada, że będzie szacować straty do końca września.

Przez suszę już płacimy za warzywa i owoce więcej niż w zeszłym roku. A może być jeszcze gorzej:

Tagi: susza, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz