Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
porzeczki
10.08.2015 09:54

Rząd ulży polskim plantatorom porzeczki

Polska produkuje około 57 proc. porzeczek czarnych w skali Europy i blisko 53 proc. w świecie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eamonn Sullivan/CC/Flickr)

Rząd rusza na ratunek plantatorom porzeczki. Będą dopłaty dla uprawiających te owoce - informuje Centrum Informacyjne Rządu.

Sytuacja na rynku porzeczki czarnej jest bardzo trudna. Ceny są w bieżącym sezonie zdecydowanie niższe od cen notowanych w latach poprzednich za wyjątkiem 2014 r., w którym średnia cena płacona producentom rolnym za 1 kg owoców wynosiła 0,60 zł.

Ceny płacone producentom rolnym w roku bieżącym wynoszą średnio 0,50 zł za kg tych owoców. I w tym momencie rząd postanawia interweniować.

Zamierza wydać rozporządzenie, w którym proponuje udzielenie pomocy producentom porzeczki czarnej w wysokości 600 zł na ha powierzchni tej uprawy.

W 2014 r. powierzchnia upraw porzeczek wyniosła 32 tys. hektarów, a zbiory ponad 120 tys. ton, przy czym nie wszystkie owoce zostały zebrane ze względu na niską cenę skupu. Szacuje się, że w tym roku powierzchnia upraw jest podobna, ale wzrosły plony, gdyż zaczęły owocować odmiany bardziej plenne.

Polska jest największym na świecie producentem owoców czarnej porzeczki i najważniejszym dostawcą tych owoców na rynki międzynarodowe. Produkuje około 57 proc. porzeczek czarnych w skali Europy i blisko 53 proc. w świecie.

Tagi: porzeczki, najważniejsze, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz