Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sankcje dla Rosji. Moskwa uderzy w polską kapustę?

0
Podziel się:

- W czasie kontroli produktów pochodzących z Polski odkryto wciornastka zachodniego - poinformowała służba nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego.

Sankcje dla Rosji. Moskwa uderzy w polską kapustę?
(CandyBox/Dreamstime)
bEUwVFkl

Rosyjska służba nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego Rossielchoznadzor bada możliwość zakazu importu kapusty z Polski - poinformowała agencja ITAR-TASS, powołując się na rzeczniczkę służby Julię Trofimową.

_ - W czasie kontroli produktów pochodzących z Polski odkryto wciornastka zachodniego. W celu niedopuszczenia tego kwarantannowego dla Rosji produktu rozważamy możliwość zakazu _ - powiedziała Trofimowa.

Zakaz dotyczyłby wszystkich rodzajów kapusty z Polski, w tym białej, pekińskiej, czerwonej, brukselki, brokułów i liści kapuścianych - dodała.

bEUwVFkn

Według cytowanych przez ITAR-TASS danych federalnej służby celnej w 2013 roku import różnych rodzajów kapusty z Polski w porównaniu z rokiem 2012 wzrósł o 11 proc. i osiągnął wartość 43 mln dolarów. Od stycznia do czerwca tego roku dostawy osiągnęły wartość 27,5 mln dolarów.

Minister rolnictwa Marek Sawicki zwraca zaś uwagę, że na ponad 50 tysięcy przesyłek rocznie, Rosjanie mieli uwagi tylko do kilkunastu z nich. Dodaje, że _ na taką skalę eksportu jest to margines, który zdarza się w każdej wymianie towarowej _ i dodaje, że _ od dwóch miesięcy nie ma żadnych zastrzeżeń _.

_ - Informacje przekazywane przez Itar-Tass mają charakter wyłącznie medialny, i nie przekładają się na oficjalne powiadomienia rosyjskich służb weterynaryjno-sanitarnych o zastrzeżeniach wobec polskich produktów - powiedział Sawicki. _ Handel odbywa się normalnie, nie ma zatem powodów do wywoływania paniki czy niepokoju wśród eksporterów" - zaapelował do mediów Sawicki.

Z danych Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa wynika, w eksport warzyw kapustnych z Polski wyniósł ponad 164 tys. ton o wartości 58 mln euro. M.in. sprzedano 51,7 tys. ton białej i czerwonej kapusty. Największe ilości tych warzyw trafiły w do państw unijnych, natomiast z roku na rok tracą na znaczeniu dostawy do Wspólnoty Niepodległych Państw. W sumie do państw unijnych wysłaliśmy 31,9 tys. ton, w tym do krajów WNP 19,6 tys. ton, w tym do Rosji ponad 16,8 tys. ton.

bEUwVFkt

Coraz więcej eksportowanych jest pozostałych warzyw kapustnych, takich jak kapusta włoska czy pekińska. Do Rosji w ubiegłym roku trafiło 52 tys. ton tych produktów. Eksport kalafiorów i brokułów w 2013 r. wyniósł 25,5 tys., Rosja kupiła od nas 4 tys. ton. W ubiegłym roku cały wywóz brukselki skierowany był do krajów UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia podjęła decyzję - uderzy w rosyjską gospodarkę W sprawie sankcji dla Moskwy porozumieli się ambasadorowie 28 krajów na spotkaniu w Brukseli. Wcześniej Władimir Putin mówił, że nie boi się restrykcji. Rosyjscy analitycy byli innego zdania. - _ W ciągu godziny znajdziemy się w średniowieczu _ - tłumaczyli.
"W godzinę Rosja będzie w średniowieczu" - _ Wtedy w ciągu godziny Rosja znajdzie się w średniowieczu _- tłumaczy ekspert.
Unijne sankcje dla Rosji. Są wstępne ustalenia Kraje Unii Europejskiej wstępnie uzgodniły rozszerzenie listy objętych karami wizowymi i finansowymi o kolejne osoby, w tym ludzi z bliskiego otoczenia Władimira Putina.
bEUwVFkO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)