Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sawicki: Od wtorku nowy nabór wniosków na wycofanie owoców z rynku

0
Podziel się

Od wtorku ruszy nowy nabór wniosków na wycofanie owoców z rynku -
powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki.

Sawicki: Od wtorku nowy nabór wniosków na wycofanie owoców z rynku
(Hubert Matys/REPORTER)
bDHOGGol

Od wtorku ruszy nowy nabór wniosków na wycofanie owoców z rynku - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki. W jego ocenie rolnicy powinni sami zadbać o swój rynek i nie psuć go sprzedając owoce po bardzo niskiej cenie.

_ - Ogłaszam - informuję - pierwsza tura przeglądania wniosków zakończyła się. Od wtorku druga tura naboru wniosków na wycofanie owoców z rynku. Tu kwota jest wyższa, niż rolnicy dostaną za koncentrat _ - powiedział minister.

Sawicki w rozmowie podkreślił, że od 2 miesięcy wprowadza unijny program wycofania owoców z rynku po to, żeby ten rynek ustabilizować.

bDHOGGon

_ - W ramach wycofania z rynku rolnik może otrzymać 27 groszy za kilogram jabłek. Niestety rolnicy wiozą jabłka po 10 groszy i od dwóch tygodni - oni i niektóre media - mają pretensje do ministra rolnictwa, że muszą sprzedawać. A przecież nie muszą - mogą poczekać, bo jeśli przez dwa tygodnie nie przywieźliby tych jabłek przetwórcom, to podnieśliby cenę na 40 groszy _ - ocenił Sawicki.

W ocenie szefa resortu to również rolnicy muszą wspólnie _ zadbać o swój rynek, a nie dać się oszukiwać i sprzedawać swoje produkty za darmo _.

Sawicki przeprasza za ostre słowa o rolnikach

W sobotę premier Ewa Kopacz odniosła się na briefingu w Radomiu do słów Sawickiego, który w wywiadzie dla jednego z portali pytany, co z rolnikami, którzy za 12 groszy za kilogram w skupie muszą sprzedawać jabłka przemysłowe odparł: _ Są frajerami. Ja szanuję biznesmenów, a nie frajerów. Jeśli zaproponowaliśmy już w połowie sierpnia instrument wycofania z rynku, w którym za jabłka proponujemy 27 groszy, a frajerzy wiozą jabłka na przetwórstwo po 12-14 groszy ich wybór. Wolny kraj, demokracja. _

Premier powiedziała, ze Sawicki jest bardzo przejęty sytuacją związaną z rosyjskim embargiem. _ Daje tego wyraz na każdym naszym spotkaniu. Myślę, że zbyt bardzo skrócił dystans, ale tak naprawdę on dobrze życzy polskim rolnikom _ - oceniła szefowa rządu.

bDHOGGot

Sawicki przyznał, że apelując do rolników na różne sposoby i chcąc ich obudzić, czasem trzeba użyć mocnych słów. _ Jeśli oczywiście rolników uraziłem, to przepraszam, ale jak obudzić rolników, żeby sami nie uczestniczyli w psuciu sobie rynku _ - powiedział Sawicki.

Czytaj więcej w Money.pl
Sawicki ostro o rolnikach. Teraz przeprasza Przedwczoraj Marek Sawicki nazwał frajerami tych, którzy sprzedają jabłka do skupu po 12 groszy za kilogram.
Rekompensaty dla rolników. Dostaną mniej _ - Komisarz Ciolos od kilku tygodni proponuje nam gruszki na wierzbie - _ocenił Sawicki.
bDHOGGoO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)