Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ziemia
25.06.2015 21:43

Sejm uchwalił ustawę o ochronie polskiej ziemi

Sejm uchwalił ustawę mającą chronić ziemię rolną przed wykupem przez obcokrajowców i przed spekulacyjnym obrotem. Ustawę poparły wszystkie kluby parlamentarne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(TOMASZ RYTYCH/REPORTER)

Będą przepisy, które ochronią polską ziemię rolną przed wykupem przez obcokrajowców. Ustawa, którą poparły wszystkie kluby parlamentarne, utrudni też spekulacyjny obrót gruntami.

Za głosowało 384 posłów, dwóch było przeciw, 12-tu wstrzymało się od głosu. Byli to głównie posłowie SLD. Wcześniej w głosowaniu odrzucono wszystkie wnioski mniejszości i poprawki opozycji. Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało przed głosowaniem, że po dojściu do władzy zmieni niektóre zapisy ustawy.

Ustawa wprowadza też przepisy zapobiegające rozdrobnieniu gospodarstw, przeciwdziałające nadmiernej koncentracji areału oraz regulacje zapewniające prowadzenie działalności rolniczej przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach.

1 maja 2016 roku kończy się okres ochronny na zakup ziemi wynegocjowany przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

SLD zapowiedział w trakcie głosowania, że zgłosi do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego z ustawą zasadniczą.
Ustawę musi jeszcze rozpatrzyć Senat.

W maju "Nasz Dziennik" alarmował, że duże spółki rolne, głównie z zagranicznym kapitałem, nadal skupują ziemię, która powinna trafiać do polskich gospodarstw rodzinnych. Robią to omijając nasze prawo,

Edward Kosmal, przewodniczący Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego i szef regionalnej "Solidarności" ocenia, że tylko w jego województwie obcokrajowcy wykupili 400 tys. ha ziemi rolnej.

Czytaj więcej w Money.pl
56-letni rolnik emerytem? Minister wyjaśnia Projekt teoretycznie pozwala przejść w takim wieku na emeryturze, ale w praktyce zdarzałoby się to rzadko.
Pół miliarda euro rezerwy dla rolników Parlament Europejski zdecydował o stworzeniu specjalnego funduszu na wypadek pomocy przy kryzysowych sytuacjach takich jak klęski żywiołowe czy embarga.
Dziesiątki tysięcy do wzięcia. To ostatnia okazja W tym roku, na wyższe dopłaty mogą liczyć właściciele gospodarstw średnich: między 3 a 30 hektarów.
Tagi: ziemia, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz