Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Silne korzenie dzięki magnezowi

0
Podziel się:

Około 59% pobranego magnezu jest wynoszone wraz z plonem, a gleby Polskie nie są zasobne właśnie w ten składnik. Zatem oprócz standardowego nawożenia NPK,...

Silne korzenie dzięki magnezowi

Około 59% pobranego magnezu jest wynoszone wraz z plonem, a gleby Polskie nie są zasobne właśnie w ten składnik. Zatem oprócz standardowego nawożenia NPK, dobrze wprowadzać jest nawozy (siarkowo-magnezowe) w oparciu o bilans.
Magnez niski odczyn gleby neutralizuje pod warunkiem, że nie stosowano za wysokich dawek nawożenia potasem. W takich warunkach występują zazwyczaj niedobory magnezu, zwłaszcza na kwaśnych glebach.
Pierwszym objawem na niedobór magnezu jest nieprawidłowy, gorzej rozwinięty korzeniowy system, dopiero w następnym etapie obserwujemy objawy na częściach nadziemnych w postaci przebarwień, bladozielonych liści, które najpierw widoczne są na starszych liściach.
Niedoceniana jest rola magnezu. Magnez bierze udział we wzroście, wydajności, odpowiada bowiem za proces fotosyntezy i udział w transporcie asymilatów oraz składników pokarmowych od korzeni do nadziemnych części. Odpowiada również za wzrost systemu korzeniowego oraz za chlorofil z tego względu, że od 30 do 35% tego składnika znajduje się w liściach. Magnez bierze też udział w transporcie węglowodanów. Z uwagi na te funkcje przy niedostatku magnezu składniki fotosyntezy nie są w pełni i wystarczająco rozprowadzane w roślinie wówczas roślina taka ma gorszy start. W efekcie występuje chloroza.
Podczas wyboru nawozu zwrócić należy uwagę na zawartość składnika i rozpuszczalność. Rozpuszczalność świadczy o pobieraniu czyli dostępności. Jeśli nawóz jest naturalnego pochodzenia czyli na bazie surowca naturalnego można stosować go także w gospodarstwach ekologicznych.

promowane
wiadomości rolnicze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)