Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ubezpieczenia
21.05.2015 20:01

Składki ubezpieczeń rolnych. Senat za dofinansowaniem z budżetu do 65 proc.

Z ubezpieczenia będą mogli też skorzystać producenci owoców i warzyw - zakłada nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach rolnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(David Wright/Flickr (CC BY 2.0))

Budżet dofinansuje do 65 proc. składki ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Z ubezpieczenia będą mogli też skorzystać producenci owoców i warzyw - zakłada nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach rolnych, którą w czwartek bez poprawek zaakceptował Senat.

Za nowelizacją ustawy o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich głosowało 55 senatorów, przeciw było 29, jeden się wstrzymał.

Najważniejsze zmiany w ustawie dotyczą wysokości dofinansowania z budżetu państwa składki do ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich, która wyniesie do 65 proc. (wcześniej było to 50 proc.). Do ubezpieczeń włączeni zostali ponadto producenci warzyw i owoców: z dofinansowaniem składki do 50 proc. i do 5 proc. sumy ubezpieczenia.

Przy ubezpieczeniu upraw zbóż, kukurydzy, rzepaku jarego, rzepiku, ziemniaków lub buraków cukrowych dofinansowanie wynosiłoby do 3,5 proc. sumy ubezpieczenia upraw, a przy ubezpieczeniu rzepaku ozimego, warzyw gruntowych, chmielu, tytoniu, drzew i krzewów owocowych, truskawek lub roślin strączkowych - 5 proc.

Ubezpieczenia obejmują każde ryzyko (np. suszę, powódź, przymrozki czy gradobicie) oddzielnie.

Nowelizacja zakłada inny sposób składania wniosków przez zakłady ubezpieczeniowe; wnioski takie będą mogły być składane dwa razy w roku i zwrot kosztów także odbywałby się dwa razy w roku. Przewiduje się ponadto ujednolicenie wzorów dokumentów akceptowanych przez ministra rolnictwa oraz ministra finansów.

Ponadto skrócono z 30 do 14 dni okres karencji, tj. terminu, od którego następuje odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń po zawarciu umowy, w przypadku wystąpienia powodzi lub suszy.

Nowe rozwiązania prawne przewidują także możliwość zawierania umów ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z grupą zakładów ubezpieczeń współpracujących na podstawie porozumienia koasekuracyjnego. Chodzi o przypadki, gdy kilka zakładów ubezpieczeń zamierza wspólnie udzielać ochrony ubezpieczeniowej producentom rolnym i partycypować w ryzyku ubezpieczeniowym na ustalonych przez siebie zasadach i w ustalonych proporcjach.

Obecnie w Polsce z ubezpieczenia korzysta 143 tys. rolników, zaś tylko 426 gospodarstw ma wykupione ubezpieczenia zwierząt gospodarskich. Na dopłaty do składek budżet przeznacza 200 mln zł, z czego w 2014 r. wykorzystano około 160 mln zł. Ubezpieczenia rolne można wykupić w PZU, Concordii i Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych.

Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/m90501.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ceny-zywnosci-w-gore-rosja-juz-nie-straszy,240,0,1797104.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ceny żywności w górę. Rosja już nie straszy Czas niskich cen żywności nieuchronnie dobiega końca - ostrzegają eksperci Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. W tym roku będziemy prawdopodobnie więcej płacić za warzywa i owoce oraz mięso.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/205/m346061.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/odrolnienie-ziemi-sejm-wstrzymal-prace-nad,168,0,1795240.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Odrolnienie ziemi. Zmiana prawa wstrzymana Sejmowa komisja rolnictwa zajmowała się w środę poselskim projektem nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/m326986.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prawo-podatkowe-rolnicy-legalnie-sprzedadza,125,0,1785469.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rolnik wreszcie legalnie sprzeda przetwory Dotychczas rolnicy mogli sprzedawać tylko surowce z własnego gospodarstwa, ale nie te przetworzone.
Tagi: ubezpieczenia, wiadmomości, wiadomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz