Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śledztwo w sprawie ASF. Białostocka prokuratura łączy wątki

5
Podziel się:

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku będzie prowadziła śledztwo dotyczące rozprzestrzeniania się ASF w Podlaskiem - taką decyzję podjęła miejscowa prokuratura regionalna. Postępowanie obejmie wszystkie przypadki zakażenia świń w województwie podlaskim.

Śledztwo w sprawie ASF. Białostocka prokuratura łączy wątki
(Fotolia)

Dotąd w Polsce odnotowano osiemnaście ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej, z czego czternaście w województwie podlaskim. Wykrycie wirusa w gospodarstwach wiąże się z usypianiem wszystkich zwierząt w danej hodowli oraz z ograniczeniami na obszarach je otaczających.

Kilka dni temu Prokuratura Rejonowa w Zambrowie (Podlaskie) postawiła jednej osobie zarzuty transportu świń z naruszeniem wymagań weterynaryjnych i poświadczenie nieprawdy w dokumentach. Śledztwo rozpoczęło się po wykryciu jednego z ognisk ASF w gospodarstwie rolnym we wsi Zbrzeźnica.

Teraz Prokuratura Regionalna w Białymstoku zdecydowała, że miejscowa prokuratura okręgowa poprowadzi śledztwo szersze, dotyczące ASF w województwie podlaskim, którego częścią będzie też postępowanie przejęte z Zambrowa.

Jak wynika z komunikatu rzecznika prokuratury okręgowej prok. Joanny Dąbrowskiej, formalnie dotyczy ono sprowadzenia niebezpieczeństwa dla mienia w wielkich rozmiarach, poprzez szerzenie choroby zakaźnej w postaci wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Śledztwo obejmie wszystkie ujawnione w ostatnim czasie ogniska tej choroby u trzody chlewnej; powołany został zespół prokuratorów prokuratury okręgowej oraz funkcjonariuszy komendy wojewódzkiej policji w Białymstoku. Mają oni też współpracować z ABW, Urzędem Kontroli Skarbowej, celnikami i służbami weterynaryjnymi.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
ja88
7 lat temu
Kant i polityka. Ta choroba była od wieków i nikomu nie przeszkadzała, bo nie jest wcale groźna, można nawet spokojnie jeść zarażone nią świnie. Po prostu nikt tego nie badał. Tu chodzi wyłącznie o zniszczenie małych hodowli świń przez rolników na własne potrzeby i tyle.
powsinoga
8 lat temu
niechybnie tusk przez marsjan przesyła coraz to nowa zarazę z brukseli
mi
8 lat temu
Jurgiel czuwa przerpbi te świnie na konserwy dla wojska i biednych!!
Janek
8 lat temu
Wszystko jest źle przez to 500 Plus
ja45
8 lat temu
a Jurgiel znowu śpi.