Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Specustawa o ASF przyjęta przez Senat

10
Podziel się:

Senat przyjął rządową specustawę mającą zapobiegać skutkom Afrykańskiego Pomoru Świń.

Specustawa o ASF przyjęta przez Senat
(Anne Akers/Flickr)
bEJQqaUR

Nowe przepisy przewidują skup około stu tysięcy sztuk trzody chlewnej z terenów zagrożonych wystąpieniem wirusa ASF i przerobienie ich na konserwy.

Ustawa ma pomóc rolnikom w sprzedaży zdrowych tuczników z tzw. stref zagrożonych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Każda świnia, która zostanie zakupiona, będzie przebadana, ale jej mięso nie trafi bezpośrednio do handlu, lecz będzie przerobione w temperaturze powyżej 80 st. Celsjusza.

Zakłady, które podejmą się produkcji konserw będą przerabiały mięso w 120 stopniach Celsjusza, co jest podwójną gwarancją bezpieczeństwa tej żywności.

bEJQqaUT

Według resortu rolnictwa rozwiązania zaproponowane w ustawie pozwolą na legalną sprzedaż tuczników do zakładów zatwierdzonych przez powiatowego lekarza weterynarii, a rolnicy otrzymają co najmniej średnią rynkową cenę z ich regionu. Zakłady, które podejmą się produkcji konserw z mięsa świń ze stref z ograniczeniami, będą miały zagwarantowany ich wykup przez instytucje z sektora finansów publicznych.

Za przyjęciem specustawy głosowało 74 senatorów - wszyscy obecni na sali plenarnej.

- Chodzi o to, żeby jak najszybciej zagospodarować mięso, które będzie można przetworzyć w wytypowanych zakładach albo tych, które podejmą się tego zadania - mówi senator PiS Tadeusz Romańczuk.

Tadeusz Romańczuk podkreśla, że są już chętne przedsiębiorstwa, które mogą skupić nadwyżkę mięsa.

bEJQqaUZ

- Jest bardzo duże zainteresowanie zakładów przetwórczych takim rozwiązaniem tego problemu, a ta ustawa pozwoli, aby instytucje użyteczności publicznej mogły kupować konserwy i pasztety po rynkowych cenach. Bo oczywiście ceny nie będą narzucone z góry - dodaje.

Rząd przygotował również propozycję rozwiązań innych problemów związanych z wirusem ASF. Drugą częścią specustawy omawiającej kwestie weterynaryjne i sanitarne parlament ma zająć się w przyszłym tygodniu.

bEJQqaVu
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(10)
Canaris
5 lata temu
Jak można truć naród, jakie morale mają ci, którzy głosowali za dopuszczeniem tego mięsa.
Piotr
5 lata temu
Czlowiek jest tym co zje
USA
5 lata temu
Za miesiac bedzie duzo przecena konserw turystycznych w biedronce
bEJQqaVv
maja
5 lata temu
Konserwy do sejmu na obiadki ludzie nie chcą jeść bakutilu.
kbk
5 lata temu
" Aptekarz" będzie nakładał w puszki, a Macierewicz kupi dla wojska i będzie ich karmił!!!!!!