Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
asf
09.09.2016 15:00

Specustawa o ASF przyjęta przez Senat

Senat przyjął rządową specustawę mającą zapobiegać skutkom Afrykańskiego Pomoru Świń.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Anne Akers/Flickr)

Nowe przepisy przewidują skup około stu tysięcy sztuk trzody chlewnej z terenów zagrożonych wystąpieniem wirusa ASF i przerobienie ich na konserwy.

Ustawa ma pomóc rolnikom w sprzedaży zdrowych tuczników z tzw. stref zagrożonych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Każda świnia, która zostanie zakupiona, będzie przebadana, ale jej mięso nie trafi bezpośrednio do handlu, lecz będzie przerobione w temperaturze powyżej 80 st. Celsjusza.

Zakłady, które podejmą się produkcji konserw będą przerabiały mięso w 120 stopniach Celsjusza, co jest podwójną gwarancją bezpieczeństwa tej żywności.

Według resortu rolnictwa rozwiązania zaproponowane w ustawie pozwolą na legalną sprzedaż tuczników do zakładów zatwierdzonych przez powiatowego lekarza weterynarii, a rolnicy otrzymają co najmniej średnią rynkową cenę z ich regionu. Zakłady, które podejmą się produkcji konserw z mięsa świń ze stref z ograniczeniami, będą miały zagwarantowany ich wykup przez instytucje z sektora finansów publicznych.

Za przyjęciem specustawy głosowało 74 senatorów - wszyscy obecni na sali plenarnej.

- Chodzi o to, żeby jak najszybciej zagospodarować mięso, które będzie można przetworzyć w wytypowanych zakładach albo tych, które podejmą się tego zadania - mówi senator PiS Tadeusz Romańczuk.

Tadeusz Romańczuk podkreśla, że są już chętne przedsiębiorstwa, które mogą skupić nadwyżkę mięsa.

- Jest bardzo duże zainteresowanie zakładów przetwórczych takim rozwiązaniem tego problemu, a ta ustawa pozwoli, aby instytucje użyteczności publicznej mogły kupować konserwy i pasztety po rynkowych cenach. Bo oczywiście ceny nie będą narzucone z góry - dodaje.

Rząd przygotował również propozycję rozwiązań innych problemów związanych z wirusem ASF. Drugą częścią specustawy omawiającej kwestie weterynaryjne i sanitarne parlament ma zająć się w przyszłym tygodniu.

Tagi: asf, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-09-2016

majaKonserwy do sejmu na obiadki ludzie nie chcą jeść bakutilu.

09-09-2016

BoelkIm bliżej źródła zarazy tym konserwa tańsza. Teraz przydałby się napis na etykiecie, z którego uboju pochodzi to mięso. No i jaką mamy gwarancję, że … Czytaj całość

10-09-2016

USAZa miesiac bedzie duzo przecena konserw turystycznych w biedronce

Rozwiń komentarze (10)