Specustawa o ASF przyjęta przez Senat
Senat przyjął rządową specustawę mającą zapobiegać skutkom Afrykańskiego Pomoru Świń.
Senat przyjął rządową specustawę mającą zapobiegać skutkom Afrykańskiego Pomoru Świń.
Nowe przepisy przewidują skup około stu tysięcy sztuk trzody chlewnej z terenów zagrożonych wystąpieniem wirusa ASF i przerobienie ich na konserwy.
Ustawa ma pomóc rolnikom w sprzedaży zdrowych tuczników z tzw. stref zagrożonych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Każda świnia, która zostanie zakupiona, będzie przebadana, ale jej mięso nie trafi bezpośrednio do handlu, lecz będzie przerobione w temperaturze powyżej 80 st. Celsjusza.
Zakłady, które podejmą się produkcji konserw będą przerabiały mięso w 120 stopniach Celsjusza, co jest podwójną gwarancją bezpieczeństwa tej żywności.
Według resortu rolnictwa rozwiązania zaproponowane w ustawie pozwolą na legalną sprzedaż tuczników do zakładów zatwierdzonych przez powiatowego lekarza weterynarii, a rolnicy otrzymają co najmniej średnią rynkową cenę z ich regionu. Zakłady, które podejmą się produkcji konserw z mięsa świń ze stref z ograniczeniami, będą miały zagwarantowany ich wykup przez instytucje z sektora finansów publicznych.
Za przyjęciem specustawy głosowało 74 senatorów - wszyscy obecni na sali plenarnej.
- Chodzi o to, żeby jak najszybciej zagospodarować mięso, które będzie można przetworzyć w wytypowanych zakładach albo tych, które podejmą się tego zadania - mówi senator PiS Tadeusz Romańczuk.
Tadeusz Romańczuk podkreśla, że są już chętne przedsiębiorstwa, które mogą skupić nadwyżkę mięsa.
- Jest bardzo duże zainteresowanie zakładów przetwórczych takim rozwiązaniem tego problemu, a ta ustawa pozwoli, aby instytucje użyteczności publicznej mogły kupować konserwy i pasztety po rynkowych cenach. Bo oczywiście ceny nie będą narzucone z góry - dodaje.
Rząd przygotował również propozycję rozwiązań innych problemów związanych z wirusem ASF. Drugą częścią specustawy omawiającej kwestie weterynaryjne i sanitarne parlament ma zająć się w przyszłym tygodniu.
majaKonserwy do sejmu na obiadki ludzie nie chcą jeść bakutilu.
BoelkIm bliżej źródła zarazy tym konserwa tańsza. Teraz przydałby się napis na etykiecie, z którego uboju pochodzi to mięso. No i jaką mamy gwarancję, że … Czytaj całość
USAZa miesiac bedzie duzo przecena konserw turystycznych w biedronce