Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rolnicy będą mieli ułatwienia w tworzeniu spółdzielni

45
Podziel się:

- Tworzenie spółdzielni rolniczych to także promowanie przedsiębiorczości wśród rolników, którzy nie będą patrzeć tylko na ceny skupu, lecz myśleć nad tym, co dalej dzieje się z ich produktami - ocenia KIG.

Rolnicy będą mieli ułatwienia w tworzeniu spółdzielni
(Jacek Bereźnicki)

Rolnicy mają mieć lepsze warunki ekonomiczne do prowadzenia działalności - taki ma być efekt ustawy o spółdzielniach rolników, której projekt został przyjęty we wtorek przez rząd. Przepisy przewidują zachęty w formie zwolnień podatkowych i subwencji, dlatego potrzebna będzie jeszcze zgoda Brukseli.

Przygotowany przez resort rolnictwa projekt zakłada, że spółdzielnię rolników będzie mogło założyć już 10 rolników, a członkiem takiej spółdzielni będzie mogła być także osoba niebędąca rolnikiem, zajmująca się przechowywaniem, pakowaniem czy przetwarzaniem produktów rolnych.

W ramach spółdzielni rolnicy mają wspólnie planować produkcję rolną i dostosowywać ją do warunków rynkowych. Projekt zakłada, że spółdzielnia będzie mogła pokrywać poniesione w danym roku straty bilansowe w kolejnych pięciu latach obrotowych - obecne prawo spółdzielcze wymaga, by takie straty pokryć już w kolejnym roku.

- Spółdzielnie rolnicze skracają łańcuch dystrybucji, co obniża ceny produktów rolnych - zwraca uwagę w rozmowie z WP money Agnieszka Durlik, rzecznik prasowy Krajowej Izby Gospodarczej. - Korzystają na tym też niektórzy przedsiębiorcy, ponieważ płacą mniej za produkty do dalszego przetwarzania - zwraca uwagę.

Patrzeć dalej niż na ceny skupu

- Tworzenie spółdzielni rolniczych to także promowanie przedsiębiorczości wśród rolników, którzy nie będą patrzeć tylko na ceny skupu, lecz myśleć nad tym, co dalej dzieje się z ich produktami - ocenia Durlik.

Na pytanie, czy inni przedsiębiorcy nie pozazdroszczą rolnikom takich preferencyjnych zasad prowadzenia działalności, rzeczniczka KIG stwierdza, że "przedsiębiorcy w pewnym zakresie akceptują to, że rolnicy są traktowani nieco inaczej, ponieważ zajmują się wytwarzaniem produktów innego typu". Jak jednak zaznacza, preferencje podatkowe w przypadku spółdzielni rolników będą stosunkowo niewielkie.

- Ulgi podatkowe oraz możliwość uzyskania dotacji pomagają w prowadzeniu biznesu tym, którzy je otrzymują. Instrumenty te należy jednak stosować z rozwagą - wskazuje z kolei Łukasz Kozłowski, ekspert ds. gospodarczych Pracodawców RP. - Przyznawanie dotacji w wielu przypadkach mija się z celem, biorąc pod uwagę to, że przecież ich wypłata musi zostać sfinansowana wpływami z podatków płaconych przez przedsiębiorców i pozostałych podatników - dodaje.

- Zawsze trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego państwo ma w szczególny sposób wspierać wybraną grupę przedsiębiorców, tworząc im lepsze warunki do rozwoju i konkurowania na rynku w stosunku do całej reszty - mówi Kozłowski.

Jak mówi ekspert, znacznie lepszym sposobem na ułatwianie życia przedsiębiorcom i zdejmowanie z ich barków zbędnych obciążeń jest nie tyle wprowadzanie kolejnych wyjątków i nadzwyczajnych odstępstw od ogólnie obowiązujących reguł, lecz coś zupełnie odwrotnego: obniżanie oraz upraszczanie podatków dla wszystkich prowadzących działalność gospodarczą.

Rozwiązania dla rolników sprawdziłyby się w drobnym biznesie

Według Janusza Paszkowskiego, prezesa Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy, ulgi podatkowe tworzonych nowych spółdzielni, w tym także rolniczych, "powinny być na porządku dziennym".

Jak wyjaśnia w komentarzu dla WP money, inne nowo tworzone spółdzielnie, a szczególnie te, które powstawałyby z majątku upadających przedsiębiorstw jako spółdzielnie pracownicze, "powinny być szczególnie uprzywilejowane", tak jak zaproponował resort rolnictwa. - W żadnym wypadku nie należy różnicować ulg dla poszczególnych rodzajów spółdzielni, bo to rozbija ich solidarność - podkreśla Paszkowski.

"Rozwiązania dla rolników z pewnością sprawdziłyby się w drobnym biznesie, który jest pod dużą presją i często jest wypychany z rynku" - ocenia Krajowa Rada Spółdzielcza w komentarzu dla WP money.

Według KRS wprowadzenie ulg podatkowych oraz większego dostępu do dotacji dla spółdzielni drobnych przedsiębiorców i rzemieślników jest "działaniem bardzo pożądanym". "Te niewielkie podmioty mają bardzo trudne warunki konkurowania z dużymi firmami na rynku, wiele z nich walczy o przetrwanie, a to właśnie drobni przedsiębiorcy wypracowują większą część PKB. To w tych małych firmach powstaje większość miejsc pracy w gospodarce"- pisze KRS.

Krajowa Rada Spółdzielcza uważa, że pozytywne efekty wsparcia spółdzielni rolniczych będą wielokrotnie większe od udzielonych im zwolnień podatkowych. Według KRS będzie to: zwiększenie zorganizowania rolników, zmniejszenie bezrobocia na obszarach wiejskich, wzrost liczby małych firm, większy rozwój obszarów wiejskich, poprawa dochodów rolników, większe wpływy z podatków, a także zmniejszenie wyludniania się obszarów wiejskich.

Silniejsza pozycja negocjacyjna wobec odbiorców

W ocenie rządu dzięki nowym przepisom spółdzielnie rolników będą miały silniejszą pozycję negocjacyjną wobec odbiorców ich produktów, co ma szczególne znaczenie w sytuacji dużej presji na obniżanie cen.

"Forma organizacji, jaką jest spółdzielnia, sprzyja dostosowaniu produkcji do potrzeb konsumentów, zdobywaniu nowych rynków zbytu i obniżaniu kosztów produkcji, a w efekcie osiąganiu lepszych efektów ekonomicznych w rolnictwie. Służy również poprawie gospodarowania na obszarach wiejskich" - podkreślono w komunikacie.

"Spółdzielczość jako forma zbiorowej zaradności lokalnych społeczności stwarza realne szanse na aktywność gospodarczą oraz społeczną na wsi i obszarach wiejskich, a w efekcie prowadzi do zmniejszania dysproporcji rozwojowych w stosunku do regionów zurbanizowanych" - czytamy.

Rada Ministrów w czasie wtorkowego posiedzenia przyjęła także uchwałę w sprawie udzielenia zgody na dokonanie notyfikacji tego projektu Komisji Europejskiej. Obydwa dokumenty przedłożył minister rolnictwa. Ustawa o spółdzielniach rolników ma wejść w życie po 30 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(45)
kmieć
7 lat temu
jak tu się dogadać kiedy sąsiad sąsiada utopił by w łyżce wody.
stary
7 lat temu
Spółdzielnie to jest jakieś wyjście. Mam kilkanaście hektarów sadów i będę myślał o zwiększeniu eksportu. Jadę 9 marca na specjalistyczne targi spożywcze i będę rozmawiał na ten temat z innymi producentami. Nie można opierać się na jednej gałęzi działalności, bo potem wyniknie sprawa jak embargo w Rosji i powstaje kłopot, a tak można się wspierać innymi działaniami.
dobra zmiana
7 lat temu
Faktycznie dobra zmiana. 7000 zł kary za ubój gospodarczy i zakaz dysponowania własnym majatkiem
chłoPKa
7 lat temu
ALE TO JUŻ BYŁO!!!BYŁY PGR-y,BYŁY SPÓŁDZIELNIE PRODUKCYJNE I KÓŁKA ROLNICZE WSZELKIEJ MAŚCI!!! PO CO WRACAĆ DO TEGO CO NIE SPRAWDZA SIĘ !!!NIE PRZESZKADZAJCIE ROLNIKOWI PRODUKOWAĆ I UPRAWIAĆ ZIEMIĘ!!! KAŻDY CHŁOP ZNA SWOJE POLA I WIE GDZIE CO MA SIAĆ I ZBIERAĆ A Z POZYSKANYCH PLONÓW HODOWAĆ ZWIERZAKI!!! LEPIEJ W TERMINIE DOPŁATY DAJCIE A NIE ZWLEKACIE!!! OD 2004 R NIGDY NIE BYŁO ODROCZENIA WYPŁATY DOPŁAT!!!KOMU DALIŚCIE NASZE PIENIĄDZE???CHŁOP MA CZEKAĆ NA CO ??W CZERWCU SIAĆ I OPRYSKI ROBIĆ, CHYBA NA WSZY I GŁUPOTĘ!!!
franek
7 lat temu
Frajerzy i pospolivci kryminalisci z PSLu,moga sie juz nie znalesc wsrod poslow w najbliczym czasie.Ta formacja,po odejsciu kryminalisty Burego,coraz bardziej sie pograza w nicosc...
...
Następna strona