Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strajk rolników. Kolejny związek zapowiada protest w stolicy

0
Podziel się:

Pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów może już niedługo stanąć miasteczko rolnicze.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Jan Kucharzyk/East News)

NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność zapowiedziało na 19 lutego protest w Warszawie w związku ze złą sytuacją w rolnictwie. Szef związku Jerzy Chróścikowski podał, że protest zostanie wsparty przez pracowniczą Solidarność.

W poniedziałek oba związki informowały, że będą koordynować i współdziałać przy protestach związkowych. Chróścikowski, którzy jest senatorem PiS, poinformował, że obradujące w środę prezydium Rady Krajowej NSZZ RI _ S _ zdecydowało o zorganizowaniu ogólnokrajowego protestu _ z udziałem ciągników _ w regionach oraz w Warszawie przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów _ z możliwością utworzenia miasteczka rolniczego _.

_ - Zgodnie z wcześniejszymi uzgodnieniami, protest będzie wspierany przez Solidarność Pracowniczą _ - podał Chróścikowski. Zaznaczył, że rolnicza Solidarność również opuściła rozmowy z ministrem rolnictwa i nie wzięła udziału w uzgodnieniach ani w pracach powołanych zespołów.

Solidarność Rolników Indywidualnych domaga się też spotkania z premier Ewą Kopacz i _ rozpoczęcia rzeczywistego, a nie pozorowanego dialogu rządu ze związkiem _. Rolnicy podjęli akcję protestacyjną już 3 lutego. Prowadzą ją w formie _ protestu kroczącego _ w poszczególnych regionach kraju. Prezydium zdecydowało też w środę o utrzymaniu tej formy akcji protestacyjnej.

Wczorajsze rozmowy zerwała tylko część związkowców

Sławomir Izdebski wyszedł z rozmów w ministerstwie i zapowiedział kontynuację protestów, ponieważ minister Marek Sawicki odmówił spełnienia żądań związkowców. Mimo to resort kontynuował rozmowy. Efekt? Powołanie sześciu zespołów, które mają rozwiązać najpilniejsze sprawy rolników. Według ministra Marka Sawickiego pierwsze wyniki prac zespołów poznamy 21 lutego.

Sawicki wystąpił po spotkaniach, jakie tego dnia odbywały się z organizacjami rolniczymi. Jak mówił, przedstawiciele rolniczego OPZZ wyszli z rozmów po 20 minutach bez wysłuchania argumentów strony rządowej i opinii innych organizacji rolniczych. Dodał, że uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele pozostałych 17 organizacji wyrazili chęć pracy w tych zespołach, a pierwsze ich wyniki zostaną zaprezentowane opinii publicznej 21 lutego.

_ - W trakcie tych rozmów ustaliliśmy, że powołujemy sześć zespołów do rozwiązania najpilniejszych spraw podnoszonych obecnie przez rolników _ - powiedział szef resortu rolnictwa. - _ 17 tych organizacji wyraziło chęć pracy na rzecz ustawowego rozwiązania powołania komisji trójstronnej dialogu społecznego w rolnictwie. Komisji, która będzie reprezentatywna dla organizacji rolniczych, dla organizacji przetwórców i w której będą przedstawiciele rządu _.

Wyjaśnił, że projekt ustawy powołujący tę komisję ma powstać w ciągu 4 tygodni. -_ Dla wszystkich przedstawicieli rolników - tak jak do tej pory - drzwi w Ministerstwie Rolnictwa są otwarte. Są cywilizowane metody na to, żeby każdy trudny problem omówić i rozwiązać _ - zapewnił minister.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)