Notowania

strajk rolników
01.02.2015 17:34

Strajk rolników może zaszkodzić. Tak uważa... branża producentów żywności

Przedstawiciel Polskiej Federacji Producentów Żywności przypomina, że z niektórymi problemami, o których mówią związkowcy, zmaga się dziś cała Europa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(thelastminute/CC/Flickr)

Producenci żywności skupieni w OPZZ zapowiedzieli szereg blokad dróg zakończony gwiaździstym marszem na Warszawę. Pierwsza odbędzie się jutro na trasie A2 w miejscowości Zdany koło Siedlec. Producenci żywności krytycznie podchodzą do tych planów.

Jednym z zarzutów rolników w stosunku do rządu są niskie ceny skupu surowców. Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności przypomina, że z tym problemem zmaga się dziś cała Europa. Jego zdaniem na całym kontynencie mamy do czynienia z nadprodukcją, do tego dochodzą obostrzenia eksportowe, rosyjskie embargo.

_ - Cała wspólnota szuka rynków zbytu poza kontynentem i wszystkie kraje mają zbliżone ceny skupu. Sukces transakcji polega dziś głównie na umiejętnych negocjacjach, mniej na cenie _ - dodaje Andrzej Gantner.

Związkowcy chcą też rekompensat za dwuletni zakaz uboju rytualnego. Witold Choiński ze Związku _ Polskie _ przestrzega: _ kolejna afera może wydłużyć możliwość powrotu naszego mięsa na Bliski Wschód. Nawet, jeśli nasze wyroby cieszą się uznaniem z powodu jakości, napięta sytuacja w kraju może deprymować potencjalnych importerów _.

_ - A na dziś przecież żadna polska firma nie wysyła mięsa halal (z uboju) do krajów arabskich, mimo że znowu można to robić _ - wyjaśnia związkowiec. Oprócz rolników z OPZZ narzekają też właściciele gospodarstw zrzeszeni w _ Solidarności _ Rolników Indywidualnych. Na wtorek zapowiedzieli ogólnopolską akcję blokowania dróg.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: strajk rolników, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz