Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Strajk rolników w Warszawie. Ukraina dostaje 100 mln euro, dla nich brak 8 mln

0
Podziel się:

Ideę protestów krytykuje minister rolnictwa, Marek Sawicki. Nie ukrywa jednak, że...

Strajk rolników w Warszawie. Ukraina dostaje 100 mln euro, dla nich brak 8 mln
(TOMASZ RYTYCH/REPORTER)
bEJeKpDp

Szczegóły zapowiadanego strajku rolników zrzeszonych w OPZZ ma opracować dziś Rada Krajowa tego ugrupowania. To konsekwencja trudnej sytuacji w branży, na którą zdaniem związków, nie reagują władze.

Lider rolniczych OPZZ Sławomir Izdebski przypomina, że przez cały tydzień czekał na rozmowy z premier Ewą Kopacz. Uważa, że jest ona bardziej zainteresowana pomocą innym, niż rodakom. Wymienia tu propozycję kredytu dla Ukrainy w wysokości 100 milionów euro. Tymczasem nie ma 8 milionów złotych, aby zrekompensować producentom żywności zniszczone uprawy przez dziki.

Rolnicy domagają się pieniędzy także za dwuletni zakaz uboju rytualnego. W latach 2010-2012 eksport mięsa halal przynosił Polsce zysk wielkości miliarda złotych rocznie. Problemem są też niskie ceny rynkowe surowców, głównie wieprzowiny. _ - Decyzja o strajku jest już nieodwołalna _ - dodaje Izdebski. Wczoraj z prośbą o interwencję szef OPZZ zjawił się w Kancelarii Prezydenta.

bEJeKpDr

Ideę protestów krytykuje minister rolnictwa, Marek Sawicki. Nie ukrywa jednak, że rozumie trudną sytuację producentów żywności. Z drugiej strony podkreśla: kryzys na rynku nie będzie wieczny. W tym trudnym dla branży okresie, zamiast spacerowania po ulicach Warszawy, zaleca odpowiednie ukierunkowanie swojej produkcji. Chodzi o to, by podstawą jej finansowania były pieniądze z Unii Europejskiej, a wartość sprzedanych surowców była ich istotnym uzupełnieniem. Forma i data strajku w stolicy mają być znane po południu.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/167/m324263.jpg ) ] (http://agrobiznes.money.pl/artykul/pomoc-dla-rolnikow-kolka-rolnicze-sawicki,220,0,1643228.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rolnicy o Sawickim: "Nie ma planu"
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/103/m222567.jpg ) ] (http://agrobiznes.money.pl/artykul/marek-sawicki-wiekszosc-rolnikow-rezygnuje-z,164,0,1633956.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rolnicy rezygnują z unijnych pieniędzy. Powód?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/122/m304506.jpg ) ] (http://agrobiznes.money.pl/artykul/rolnictwo-w-polsce-marek-sawicki-mlodzi-rolnicy-dostana-wsparcie,30,0,1518366.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Młodzi rolnicy mogą liczyć na pomoc rządu
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/210/m213458.jpg ) ] (http://agrobiznes.money.pl/artykul/rolnictwo-w-polsce-izby-rolnicze-chca-pomocy,183,0,1702327.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Oni też chcą pomocy od rządu. "Problem narasta"
bEJeKpDS
KOMENTARZE
(0)