Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
warzywa
18.08.2015 17:44

Susza uderzy nas po kieszeni dopiero jesienią

Krajowe warzywa na rynku hurtowym są nadal tanie. Zdaniem ekspertów skutki tegorocznej suszy konsumenci odczują dopiero jesienią i zimą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay.com)

Krajowych warzyw na rynku hurtowym w Broniszach nie brakuje i nadal są one tanie. Zdaniem ekspertów skutki tegorocznej suszy odczujemy dopiero jesienią i zimą, ponieważ można spodziewać się niższych plonów, a tym samym wyższych cen.

- Krajowych warzyw nie brakuje, jednak w porównaniu z cenami sprzed roku widać tendencję wzrostową - informuje rzecznik rynku Małgorzata Skoczewska.

Najmniej zdrożała papryka i kapusta. Za paprykę trzeba zapłacić 1,50 - 3 zł za kilogram, kapusta kosztuje ok. 1 zł za kg.

Ziemniaki w ofercie hurtowej sprzedawane są za ok. 1 zł za kg. Tanie, choć droższe w porównaniu z ubiegłym rokiem, są pomidory - ich cena to 1,33 zł do 2,60 zł za kg. Marchew kosztuje od 0,8 do 1,5 zł za kg. Jest ona prawie dwukrotnie droższa w stosunku do ceny z ubiegłego roku. Jest sezon na cukinie i kabaczki, ich ceny hurtowe kształtują się od 1 zł do 3,5 zł za kilogram.

Skoczewska zaznacza jednak, że w ubiegłym roku krajowe warzywa i owoce były tanie z powodu rosyjskiego embarga na produkty z Polski oraz kryzysu na Ukrainie, a tym samym niestabilnej sytuacji płatniczej u wschodniego sąsiada.

Wyjaśniła, że spore rozpiętości w cenach warzyw wynikają m.in. z różnicy w jakości oferowanych produktów. Tu, gdzie uprawy były nawadnianie, warzywa są wyższej jakości w porównaniu z uprawami z gruntu.

Nie ma też problemów z dostawami owoców.

W porównaniu z cenami sprzed roku nie podrożała borówka amerykańska, kosztuje ona w hurcie do 16 zł za kilogram. Ale jabłka i gruszki są około 30 proc. droższe. Odmiana Piros sprzedawana jest od 1,33 zł do 2,20 zł za kilogram, Antonówka - do 2,00 zł. Jabłka w tym roku mogą być drobniejsze, mimo to - jak prognozują sadownicy - będzie ich dużo.

Tańsze są natomiast krajowe morele, można je kupić za 2,5 do 5 zł za kilogram, co w porównaniu w analogicznym okresem ubiegłego roku pokazuje spadek cen o 30 proc.

Kończy się sprzedaż krajowych czereśni, które w sierpniu pochodzą już z przechowalni. Coraz mniej jest wiśni. Rosną natomiast dostawy letnich odmian jabłek, śliwek i gruszek.

Tagi: warzywa, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz