Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Susza w Polsce trwa. Partie polityczyne kłócą się o pomoc i rozliczają przeszłość

0
Podziel się:

PiS próbuje "zbijać kapitał polityczny" na panującej w kraju suszy wyznając zasadę " im trudniej w rolnictwie, tym lepiej dla PiS" - twierdzą politycy PSL. Zamiast zwoływania konferencji prasowych, PSL powinien się zająć się pomocą rolnikom - odpowiada ludowcom PiS.

Susza w Polsce trwa. Partie polityczyne kłócą się o pomoc i rozliczają przeszłość

PiS próbuje "zbijać kapitał polityczny" na panującej w kraju suszy wyznając zasadę "im trudniej w rolnictwie, tym lepiej dla PiS" - twierdzą politycy PSL. - Zamiast zwoływania konferencji prasowych, PSL powinien się zająć się pomocą rolnikom - odpowiada ludowcom PiS.

Poseł ludowców, Piotr Zgorzelski podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej, że opinia publiczna "jest od kliku dni epatowana" informacjami, jakoby PiS będąc u władzy (w latach 2006-07) poradziło sobie ze skutkami suszy w 2006 roku.

Według Zgorzelskiego politycy PiS początkowo mówili, że rolnicy dostali wówczas 600 milionów złotych pomocy, a potem kandydatka tej partii na premiera Beata Szydło powiedziała o 500 mln. - W istocie było to niewiele ponad 400. I taka jest prawda o pomocy PiS dla rolników - mówił poseł.

Poseł PSL Mirosław Maliszewski mówił wcześniej na konferencji, że w okresie rządów PiS do rolników nie trafiały kwoty "w zadowalającej wielkości, ani w zadowalających terminach". - Cała ówczesna działalność PiS w dziedzinie rolnictwa cechowała się brakiem troski o to rolnictwo - przekonywał polityk.

- Wygląda na to, że im trudniej w rolnictwie, tym lepiej dla PiS. To jest filozofia, która próbuje być kreowana przez to ugrupowanie - ocenił poseł. Jego zdaniem PiS próbuje "zbijać kapitał polityczny" na suszy.

Maliszewski zaznaczył, że obecnie trwa szacowanie strat powstałych w wyniku panującej w Polsce suszy. Według niego "pośpiech nie jest wskazany", bo ważniejsze jest, aby komisje szacujące straty "działały rzetelnie".

Dodał, że minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki wystąpił do Komisji Europejskiej o uruchomienie specjalnego programu, aby pomóc tym, którzy "zajmują się produkcją zwierzęcą".

Zastępca rzecznika PiS Krzysztof Łapiński odpowiedział, że w 2006 roku PiS skutecznie pomogło rolnikom. - Nawet sami posłowie PSL przyznają, że na ten cel przeznaczyliśmy kilkaset milionów złotych. Niech oni zrobią podobnie a nie nas atakują - zaznaczył Łapiński.

Według niego ludowcy zamiast zwoływania kolejnych konferencji prasowych i atakowania PiS, powinni zająć się pomocą rolnikom poszkodowanym przez suszę. - Od prawie 8 lat PSL współrządzi razem z PO. Od prawie 8 lat ministrem rolnictwa jest zawsze polityk PSL, więc to ich obowiązkiem jest pomoc rolnikom - podkreślił Łapiński.

Sawicki na środowej konferencji prasowej szacował, że susza dotknęła ok. 800 tys. hektarów, a straty przez nią wyrządzone określił na ok. 550 mln zł. Zaznaczył również, że oprócz wcześniej dotkniętych suszą zbóż rzepaku, obecnie poszkodowane są również uprawy kukurydzy i roślin pastewnych, w tym warzywa.

Szef resortu rolnictwa zapowiedział, że po dokładnym oszacowaniu strat wynikających z suszy na najbliższym posiedzeniu rząd zajmie się możliwościami skali pomocy państwa w tym zakresie. Zaznaczył też, że mimo dość ciężkiej sytuacji, nie ma jeszcze potrzeby wprowadzenia stanu klęski żywiołowej.

Szydło, która w czwartek była w Lubelskiem, zarzuciła rządowi, że w obliczu panującej suszy nie udzielił rolnikom żadnej pomocy. Powiedziała, że od ministra rolnictwa i rządu oczekuje tego, żeby "wreszcie przestali gadać i wzięli się do roboty i pomogli rolnikom".

Z kolei w środę, kiedy odwiedzała rodzinne gospodarstwo rolne w miejscowości Dziki Bór pod Sierpcem (Mazowieckie), podkreślała, że politycy PO i PSL zostawili polską wieś bez wsparcia, rolnikom są składane tylko puste obietnice. Dodała, że jeżeli zostanie premierem, to rolnictwo będzie jednym z priorytetów jej rządu.

Susza w Polsce, gdzie jest najgorzej?

Marek Sawicki, minister rolnictwa pytany o to gdzie jest najtrudniejsza sytuacja powiedział, że susza jak na razie najbardziej dotknęła woj. mazowieckie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i podlaskie. - Ale sytuacja jest jednak dynamiczna. Susza w większym bądź mniejszym stopniu dotyczy już wszystkich województw - zaznaczył w rozmowie z mediami Sawicki.

- Warunkiem zaoferowania pomocy dla rolników dotkniętych negatywnymi skutkami suszy jest dokładne oszacowanie strat; pełną wiedzę powinniśmy mieć na przełomie sierpnia i września - tłumaczył tydzień temu minister.

- Apelujemy do samorządów, aby te komisje jak najszybciej zakończyły prace, aby raporty trafiły do wojewodów, a później do ministerstwa. To jest warunek do tego żebyśmy rozpoczęli udzielanie pomocy - mówił. Według najnowszych informacji resortu raporty powinny zacząć spływać już od 20 sierpnia.

Sawicki podkreślił, że resort nie może oferować pomocy, dopóki nie zakończą się prace komisji powołanych przez wojewodów.

Warunkiem ubiegania się o preferencyjne kredyty jest oszacowanie szkód przez komisję powołaną przez wojewodę w terminie do 2 miesięcy od dnia zgłoszenia przez rolnika wystąpienia szkód, nie później jednak niż do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji. Można również odroczyć składki do KRUS.

Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych ma możliwość odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości z państwowych zasobów. Może też zastosować ulgi w opłatach czynszu czy nawet umorzyć raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy. Wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast mogą zaś udzielić ulg w podatku rolnym. Pomoc w spłacie zobowiązań wobec KRUS, gminy i ANR jest udzielana w formie de minimis.

Kiedy straty w gospodarstwie rolnym wystąpią na co najmniej 70 proc. powierzchni upraw, możliwe jest uruchomienie specjalnej pomocy, której uruchomienie nastąpi po przyjęciu uchwały przez rząd. Konieczne jest jednak zakończenie szacowania strat, aby taka pomoc mogła zostać uruchomiona. Taka pomoc jeżeli jest udzielana poza formułą de minimis, musi zostać zgłoszona do Komisji Europejskiej.

najważniejsze
czołówki
promowane
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)