Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szansa na zniesienie ukraińskiego embarga na mięso

Minister rolnictwa Marek Sawicki ocenił zastrzegł, że warunkiem jest przygotowanie przez stronę ukraińską odpowiedniego protokołu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Hubert Matys/REPORTER)

Minister rolnictwa Marek Sawicki ocenił, że może to nastąpić 4 czerwca. Zastrzegł, że warunkiem jest przygotowanie przez stronę ukraińską odpowiedniego protokołu.

Sawicki poinformował, że jeśli protokół zostanie przez Ukraińców przygotowany, to 4 czerwca pojedzie do Kijowa w celu jego podpisania. - _ Ukraińcy obiecywali ostatnio, że będzie gotowy _ - powiedział minister.

Sawicki zastrzegł, że nie jest to jednak pewne. - _ Ukraina jest jednak wewnętrznie rozdarta, są podejrzenia, że urzędnicy w ministerstwie rolnictwa nie wszystkie dokumenty analizują i przedstawiają swojemu ministrowi. Jest problem administracji ukraińskiej, która stoi w rozkroku - czy iść w stronę UE, czy w stronę Rosji _ - mówił.

Zaznaczył jednocześnie, że rynek ukraiński to zaledwie 2 proc. naszego eksportu żywności w 2013 r. _ - Z punktu widzenia gospodarczego nie jest to jakaś wielka wartość, natomiast z punktu widzenia politycznego i samookreślenia się Ukrainy to jest ważne _ - ocenił Sawicki.

Ukraina wprowadziła embargo na import polskiej wieprzowiny 17 lutego, natychmiast po wykryciu w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń u dwóch dzików, ale nie wstrzymała handlu z Rosją czy Białorusią, gdzie ASF występuje u świń. Zakaz importu wołowiny obowiązuje od 2007 r.

W 2013 r. na Ukrainę Polska wysłała towary o wartości 457,7 mln euro, tj. 8 proc. mniej niż rok wcześniej. Na tamten rynek najwięcej trafiło z Polski świeżych owoców, wyrobów cukierniczych oraz mięsa czerwonego i pasz dla zwierząt. W ubiegłym roku eksport wieprzowiny na Ukrainę wyniósł 19,2 tys. ton o wartości 138 mln zł (33 mln euro).

Czytaj więcej w Money.pl
Embargo na polskie mięso zostanie zniesione? Takie zapewnienia usłyszał szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski, który właśnie wrócił z Kijowa.
Sikorski coraz mniej wierzy w zwrot wraku Szef MSZ powiedział, że na razie nie ma decyzji o rezygnacji z organizacji Roku Rosji w Polsce i Roku Polski w Rosji w 2015 r.
Rosja może wprowadzić embargo na mleko Dziennik "Kommiersant" dotarł do listu wystosowanego w tej sprawie przez Sojuzmołoko do Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej.
Tagi: embargo na polskie mięso, ukraina, wiadmomości, wiadomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz