Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szansa na zniesienie ukraińskiego embarga na mięso

0
Podziel się:

Minister rolnictwa Marek Sawicki ocenił zastrzegł, że warunkiem jest przygotowanie przez stronę ukraińską odpowiedniego protokołu.

Szansa na zniesienie ukraińskiego embarga na mięso
(Hubert Matys/REPORTER)

Minister rolnictwa Marek Sawicki ocenił, że może to nastąpić 4 czerwca. Zastrzegł, że warunkiem jest przygotowanie przez stronę ukraińską odpowiedniego protokołu.

Sawicki poinformował, że jeśli protokół zostanie przez Ukraińców przygotowany, to 4 czerwca pojedzie do Kijowa w celu jego podpisania. - _ Ukraińcy obiecywali ostatnio, że będzie gotowy _ - powiedział minister.

Sawicki zastrzegł, że nie jest to jednak pewne. - _ Ukraina jest jednak wewnętrznie rozdarta, są podejrzenia, że urzędnicy w ministerstwie rolnictwa nie wszystkie dokumenty analizują i przedstawiają swojemu ministrowi. Jest problem administracji ukraińskiej, która stoi w rozkroku - czy iść w stronę UE, czy w stronę Rosji _ - mówił.

Zaznaczył jednocześnie, że rynek ukraiński to zaledwie 2 proc. naszego eksportu żywności w 2013 r. _ - Z punktu widzenia gospodarczego nie jest to jakaś wielka wartość, natomiast z punktu widzenia politycznego i samookreślenia się Ukrainy to jest ważne _ - ocenił Sawicki.

Ukraina wprowadziła embargo na import polskiej wieprzowiny 17 lutego, natychmiast po wykryciu w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń u dwóch dzików, ale nie wstrzymała handlu z Rosją czy Białorusią, gdzie ASF występuje u świń. Zakaz importu wołowiny obowiązuje od 2007 r.

W 2013 r. na Ukrainę Polska wysłała towary o wartości 457,7 mln euro, tj. 8 proc. mniej niż rok wcześniej. Na tamten rynek najwięcej trafiło z Polski świeżych owoców, wyrobów cukierniczych oraz mięsa czerwonego i pasz dla zwierząt. W ubiegłym roku eksport wieprzowiny na Ukrainę wyniósł 19,2 tys. ton o wartości 138 mln zł (33 mln euro).

Czytaj więcej w Money.pl
Embargo na polskie mięso zostanie zniesione? Takie zapewnienia usłyszał szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski, który właśnie wrócił z Kijowa.
Sikorski coraz mniej wierzy w zwrot wraku Szef MSZ powiedział, że na razie nie ma decyzji o rezygnacji z organizacji Roku Rosji w Polsce i Roku Polski w Rosji w 2015 r.
Rosja może wprowadzić embargo na mleko Dziennik "Kommiersant" dotarł do listu wystosowanego w tej sprawie przez Sojuzmołoko do Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)