Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szkodniki w rzepaku, jak się przed nimi chronić?

0
Podziel się:

W Polsce co trzeci kupowany insektycyd jest przeznaczony do ochrony rzepaku. W roku 2014 aż na 93% plantacji rzepaczanych stosowano przynajmniej jeden...

Szkodniki w rzepaku, jak się przed nimi chronić?

W Polsce co trzeci kupowany insektycyd jest przeznaczony do ochrony rzepaku. W roku 2014 aż na 93% plantacji rzepaczanych stosowano przynajmniej jeden insektycydowy zabieg.
Wyniki dotyczące stosowania insektycydów w rzepaku ozimym wg badania AMIS przedstawił na konferencji prasowej Sumi Agro Polska dr Michał Gazdecki reprezentant Kleffmann Group, jak i UP w Poznaniu.
Rzepak to roślina chętnie atakowana przez szkodniki. Dlatego uprawa ta wymaga ciągłej lustracji oraz częstej ochrony. W sezonie 2013/2014 rolnik przeciętny wykonał średnio 2,5 zabiegu owadobójczymi środkami (w porównaniu do sezonu poprzedniego było to 2,9 zabiegów).
Badania metod stosowania insektycydów wykazują, że na ok 2/3 całkowitej powierzchni chronionej aplikacje były wykonywane mieszaninami (co najmniej dwa produkty stanowią składowe mieszaniny).
Rolnicy najczęściej sięgają po insektycydy wiosną w okresie żerowania chowaczy oraz słodyszka, to jest w 80% przypadków.
Jak wynika z badań przeciętny koszt ochrony insektycydowej 1 ha uprawy rzepaku w zależności od wielkości gospodarstwa wynosił od 65 do 93 zł.
Jednak tej jesieni o wiele więcej rolników stosowało w nowych zasiewach rzepaku insektycydy ok 64%. (w porównaniu do 2013 r. było to 48%).

promowane
wiadomości rolnicze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)