Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trwały kurnik na lata, przegląd aspektów na które warto zwrócić uwagę

0
Podziel się:

Osoby zajmujące się amatorską hodowlą drobiu na niewielką skalę zazwyczaj wybierają drewniane kurniki, które doskonale spełniają ich oczekiwania. W przypadku...

Trwały kurnik na lata, przegląd aspektów na które warto zwrócić uwagę

Osoby zajmujące się amatorską hodowlą drobiu na niewielką skalę zazwyczaj wybierają drewniane kurniki, które doskonale spełniają ich oczekiwania. W przypadku profesjonalnych ferm trzeba jednak znaleźć inne rozwiązania - które będą trwałe, a zarazem zapewnią zwierzętom odpowiednie warunki.

Rolnicy zajmujący się hodowlą drobiu coraz większą uwagę zwracają na przygotowanie zwierzętom jak najlepszych warunków bytowych, co oczywiście przekłada się na zdrowie kur, czy lepsze przyrosty masy ciała - dlatego też starają się oni wygospodarować przestrzeń na wybieg. Ze względu na to, że kury nie lubią chłodu i źle znoszą deszcze, konieczne jest zapewnienie* odpowiedniego kurnika* chroniącego przed zimnem, gdzie zwierzęta spędzają cały okres zimowy, a latem - noce. Czym kierować się podczas wznoszenia takiego obiektu?

Jaki materiał?

Każdy hodowca z pewnością chce zapewnić zwierzętom jak najlepsze warunki, a więc temperaturę, wilgotność, czy podściółkę pozwalające na utrzymanie drobiu w zdrowiu. Nie mniej istotnym aspektem jest jednak trwałość takiego budynku. Producenci oferują różnego rodzaju rozwiązania, ale często o wyborze decyduje czas wzniesienia kurnika dla dużej liczby zwierząt.

W ostatnich latach coraz większe uznanie zyskują hale stalowe, które można wykorzystać w hodowli drobiu ( przykład takiego kurnika ). Jakie są ich zalety? Z pewnością duża odporność na działanie czynników atmosferycznych, którą gwarantuje ocynkowanie używanych do wzniesienia budynku blach. Oprócz tego to rozwiązanie zapewnia szybkie zakończenie budowli i jest* mniej kosztowne od metod tradycyjnych*. Podobnym zaufaniem cieszą się kurniki z betonu komórkowego. Warto przy tym zaznaczyć, że oba te rozwiązania znacznie ograniczają ryzyko powstania pożaru, a także skutecznie chronią przed gryzoniami.

Najlepiej zdać się na fachowców

Nawet najbardziej wytrzymałe materiały budowlane nie zdadzą egzaminu, jeśli kurnik zostanie wzniesiony niedbale. Bardzo często profesjonalne firmy zajmujące się budowaniem tego typu obiektów same zajmują się dostarczaniem materiałów, albo mają swoich sprawdzonych dostawców. Warto wziąć pod uwagę właśnie takie wyjście z sytuacji. Powierzając budowę fachowcom w swojej dziedzinie zyskamy pewność, że kurnik zostanie wzniesiony z najwyższą dbałością o każdy szczegół. Chociaż możliwy jest zakup używanych hal stalowych, pozyskany w ten sposób materiał może być nieco gorszej jakości. Jeśli więc zależy nam nie tylko na obniżeniu kosztów wzniesienia takiego kurnika, zdecydowanie lepiej będzie zdać się na profesjonalistów i sprawdzanych przez nich dostawców materiałów budowlanych.

Idealne warunki hodowlane

Poszukując technologii i materiałów gwarantujących jak największą trwałość kurnika, można zapomnieć o nie mniej ważnej kwestii, jaką jest wygoda użytkowania, czy zapewnienie odpowiednich warunków zwierzętom. Zbyt duża wilgotność, za niska temperatura, czy trudne utrzymanie w czystości mogą spowodować liczne choroby drobiu.

Dlatego też niezwykle istotne jest, aby wybrane rozwiązanie gwarantowało odpowiedni system wentylacji (a zarazem ochronę przed przeciągami),* izolację przed upałami latem i niskimi temperaturami w sezonie zimowym, a także optymalną wilgotność*. zapewniają utrzymanie tych parametrów na odpowiednim poziomie, a ich dodatkową zaletą jest fakt, że można je przedłużać. Dzięki temu każdy hodowca może liczyć na kurnik charakteryzujący się nie tylko dużą trwałością, ale również idealnie dostosowany do aktualnych potrzeb fermy drobiu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)