Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Szafrańska
|

Resort rolnictwa chce odbudowy polskiej produkcji trzody chlewnej

14
Podziel się:

Resort rolnictwa chce odbudować polską produkcję trzody chlewnej. W ogólnym bilansie handlowym nasz kraj jest obecnie importerem wieprzowiny. Zwierzęta sprowadza się zaś z krajów zachodnich.

Resort rolnictwa chce odbudowy polskiej produkcji trzody chlewnej
(PIOTR TRACZ/REPORTER)

Spadek zainteresowania hodowlą trzody to pokłosie niestabilnej sytuacji rynkowej spowodowanej między innymi afrykańskim pomorem świń. Także na potrzeby krajowej konsumpcji, mięso trzeba sprowadzać - wskazuje analityk rynków rolnych banku BGŻ PNB Paribas Marta Szypczyk,

- W Europie w produkcji prosiąt wyspecjalizowały się: Dania oraz Holandia. Wśród odbiorców tamtejszych zwierząt brylują Niemcy i Polacy. Biorąc pod uwagę liczbę tuczników trafiających do polskich rzeźni, około 30 procent pochodzi z importu - zauważa analityk.

Aby produkcja i hodowla była bardziej opłacalna potrzebne są systemowe rozwiązania. Nad takimi trwają prace w resorcie rolnictwa - zapewnia wiceminister Jacek Bogucki.

- Taki program musi wspierać produkcję zarodową oraz takie gospodarstwa, które będą uprawiać chów od prosięcia do tucznika. Producentów trzeba ściśle powiązać także z zakładami przetwórczymi, także kapitałowo. Chodzi o to, by zyski były obopólne - nadmienia Jacek Bogucki.

Polskie pogłowie trzody chlewnej wynosi obecnie nieco ponad 10 milionów sztuk.

IAR, Michał Fedusio

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
k
6 lat temu
raz odbudować a za dwa lata likwidować po prostu polska płacimy za promocję a ktoś sie bogaci a świnie dwa lata po 3.50 były dotację raz dają do likwidacji a raz do odbudowy i oni o rolniku myślą
Tadek
6 lat temu
Najgorsze są urzednicze utrudniania.Swinie,które kiedyś rolnik mogł sam sobie zabić i przetworzyć trzeba teraz zawozić do zakładu mięsnego .Opinia weterynarza,koszty uboju,transport,obowiązkowe kolczyki,rejestracja i wyrejestrowanie sprawiają że rolnicy masowo rezygnują z chodowli
Głos
6 lat temu
Chciałbym aby ten komentarz dotarł tam gdzie powinien Polska pozwoliła sobie na na nadmierne wkraczanie zagranicznych inwestorów na teren RP stąd też pojawiło się wiele problemów gospodarczych. Jeśli chodzi o trzodę chlewną i przemysł mięsny to w pierwszej kolejności należy zminimalizować udział w Polskim rynku ogromne zagraniczne koncerny mięsne, chciałbym nadmienić że nawet słynny Sokołów Sp. z.o.o nie jest już dawno Półką firmą. Na tym przykładzie logicznym jest to że Duńska firma nie ma potrzeby skupienia w Polsce trzody, ponieważ w macierzystym kraju posiada własne chodowców i zasłaniają tym samym potrzeby produkcji we własnym zakładzie przetwórstwa mięsnego na terenie Polski. Niestety wiele jest takich przypadków w różnych branżach na terenie naszej Ojczyzny nad czym bardzo ubolewam.
Ewa
6 lat temu
Dobrze że rząd się zmienił bo byśmy byli nowoczesnymi biedakami.
jhook
6 lat temu
Kurcze, co za kraj. Za komuny ciągle musieliśmy "doganiać" świat, a teraz musimy wszystko "odbudowywać". Rozumiem z tego, że jak już "odbudujemy" to od nowa zaczniemy "gonić".