Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE nakłada cło importowe na kukurydzę, sorgo i żyto

0
Podziel się:

Ta decyzja to odpowiedź na sytuację na światowym rynku kukurydzy i wynikające z niej niskie ceny.

UE nakłada cło importowe na kukurydzę, sorgo i żyto
(LUKASZ GRUDNIEWSKI / EAST NEWS)

Komisja Europejska poinformowała, że od środy cło importowe na kukurydzę, sorgo i żyto wyniesie 5,32 euro za tonę. Uzasadniła, że ta decyzja to odpowiedź na sytuację na światowym rynku kukurydzy i wynikające z niej niskie ceny.

_ Cła importowe na te zboża są wyznaczone na podstawie indywidualnych światowych cen referencyjnych i zgodnie z automatycznie uruchamianym mechanizmem. Nie wpływają one na indywidualne kontyngenty taryfowe _ - czytamy w informacji KE.

Komisja przytacza prognozy Międzynarodowej Rady Zbożowej, z których wynika, że w 2014 r. produkcja kukurydzy wyniesie 963 mln ton, co jest najwyższym rezultatem po zeszłorocznym rekordzie.

Zapasy kukurydzy pod koniec roku handlowego 2014/2015 mogą wzrosnąć z 13 mln ton do 180 mln ton, co jest najwyższym poziomem od 5 lat - wskazuje KE. Dotyczy to m.in. głównych krajów eksportowych, w tym zwłaszcza Stanów Zjednoczonych - zauważa Komisja.

W wyniku tej prognozy zwiększenia zbiorów kukurydzy w 2014 roku na całym świecie, ale w szczególności w Stanach Zjednoczonych, ceny kukurydzy na rynku światowym spadły gwałtownie - czytamy w informacji KE.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie więcej pieniędzy dla rolników Chodzi o przesunięcie niewykorzystanych funduszy na działania, dla których pieniędzy zabrakło. Zobacz, kto skorzysta.
Nawet 100 mln zł pomocy dla rolników Z funduszu mają być wypłacane rekompensaty dla rolników, których dochody spadną o ponad 30 proc. średniego rocznego dochodu z ostatnich trzech lat.
Związkowcy chcą uboju bez ustawy Przewodniczący rolniczego OPZZ twierdzi, że jest kilka ekspertyz według których do wprowadzenia uboju rytualnego ustawa nie jest potrzebna.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)