Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
16.07.2014 11:45

UE nakłada cło importowe na kukurydzę, sorgo i żyto

Ta decyzja to odpowiedź na sytuację na światowym rynku kukurydzy i wynikające z niej niskie ceny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LUKASZ GRUDNIEWSKI / EAST NEWS)

Komisja Europejska poinformowała, że od środy cło importowe na kukurydzę, sorgo i żyto wyniesie 5,32 euro za tonę. Uzasadniła, że ta decyzja to odpowiedź na sytuację na światowym rynku kukurydzy i wynikające z niej niskie ceny.

_ Cła importowe na te zboża są wyznaczone na podstawie indywidualnych światowych cen referencyjnych i zgodnie z automatycznie uruchamianym mechanizmem. Nie wpływają one na indywidualne kontyngenty taryfowe _ - czytamy w informacji KE.

Komisja przytacza prognozy Międzynarodowej Rady Zbożowej, z których wynika, że w 2014 r. produkcja kukurydzy wyniesie 963 mln ton, co jest najwyższym rezultatem po zeszłorocznym rekordzie.

Zapasy kukurydzy pod koniec roku handlowego 2014/2015 mogą wzrosnąć z 13 mln ton do 180 mln ton, co jest najwyższym poziomem od 5 lat - wskazuje KE. Dotyczy to m.in. głównych krajów eksportowych, w tym zwłaszcza Stanów Zjednoczonych - zauważa Komisja.

W wyniku tej prognozy zwiększenia zbiorów kukurydzy w 2014 roku na całym świecie, ale w szczególności w Stanach Zjednoczonych, ceny kukurydzy na rynku światowym spadły gwałtownie - czytamy w informacji KE.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie więcej pieniędzy dla rolników Chodzi o przesunięcie niewykorzystanych funduszy na działania, dla których pieniędzy zabrakło. Zobacz, kto skorzysta.
Nawet 100 mln zł pomocy dla rolników Z funduszu mają być wypłacane rekompensaty dla rolników, których dochody spadną o ponad 30 proc. średniego rocznego dochodu z ostatnich trzech lat.
Związkowcy chcą uboju bez ustawy Przewodniczący rolniczego OPZZ twierdzi, że jest kilka ekspertyz według których do wprowadzenia uboju rytualnego ustawa nie jest potrzebna.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz