Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Unia ma gest. Nakarmi dzieci za 250 mln euro. Zyskać mogą też rolnicy

Unia ma gest. Nakarmi dzieci za 250 mln euro. Zyskać mogą też rolnicy

Fot. Jacek Dominski/REPORTER

Od 1 sierpnia rusza nowy unijny program dostarczania owoców, warzyw i mleka do szkół. Jak podkreśla Komisja Europejska, wczesny termin rozpoczęcia programu pozwoli na jego realizację w całej Unii od pierwszego dnia roku szkolnego. Koszt to 250 mln euro.

Celem unijnego programu jest propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci. W szkołach będą rozdawane owoce, warzywa i produkty mleczne, a także realizowany będzie specjalny program edukacyjny, dzięki któremu uczniowie mają poznać znaczenie odpowiedniego żywienia i dowiedzieć się, w jaki sposób produkowana jest żywność.

Udział w programie jest dobrowolny, a udział w inicjatywie zadeklarowało 28 państw członkowskich.

- Dzięki niemu miliony europejskich uczniów i tysiące rolników w każdym z państw członkowskich otrzymają cenne wsparcie. Ten rodzaj wsparcia okazał się w ostatnich latach szczególnie ważny dla rolników, a zwiększone finansowanie podniesie jeszcze jego wagę - powiedział Phil Hogan, komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

Z powodu nowej ustawy najwięcej stracili rolnicy, a zyskał Kościół i PKP

 

 

Programem mogą być również objęte produkty przetworzone, takie jak zupy, kompoty owocowe, soki, jogurty i sery, jeśli wybór ten zostanie zatwierdzony przez krajowe organy ochrony zdrowia. Niedozwolone są produkty z dodatkiem cukru, soli i tłuszczu, chyba że krajowe organy ochrony zdrowia postanowią inaczej.

Oprócz podejmowania decyzji dotyczących konkretnego sposobu realizacji programu, takich jak uwzględnienie działań edukacyjnych i innych produktów rolnych, państwa członkowskie mają możliwość uzupełnienia unijnej pomocy o krajowe środki przeznaczone na finansowanie programu.

Państwa członkowskie mogą zachęcać do zakupu produktów lokalnych lub regionalnych, produktów ekologicznych, promować produkty wiążące się z korzyściami dla środowiska oraz systemy jakości produktów rolnych.

Z 250 mln euro środków unijnych zatwierdzonych na rok szkolny 2017-2018 około 150 mln euro zostanie przeznaczone na owoce i warzywa, a około 100 mln euro na mleko. Polsce przypadnie z tej puli 25 mln euro.

W ubiegłym roku z unijnego programu "Mleko w szkole" skorzystało w całej UE około 20 mln dzieci, a z programu "Owoce i warzywa w szkole" około 11,7 mln.

Z Brukseli Łukasz Osiński

ue, dopłaty, rolnictwo, edukacja, szkolnictwo, KE, dożywianie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
zeNON
2017-10-04 09:10
A polski bezrobotny to dostanie darmową szklankę mleka?
Bogdan
2017-08-05 18:16
I tak na koniec roku okaże się że podwyżki były minimalnie, ktoś tam wyliczy ceny w koszykach dla porównania. Rząd nigdy nie powie nawet połowy prawdy o tym co się dzieje w naszym kraju, tylko idzie w zaparte że jest coraz lepiej. Po kilku latach nastąpi krach a aktualni rządzący będą się opalać pod palmami a nas będą mieć tam gdzie jest ciemno.
RED
2017-08-05 16:54
PRAWIE DARMOWE EMERYTURY DOPŁATY DO HA, 500 +++ I jeszcze drenaż kieszeni roboli Jest OK a NAWET LEPIEJ ROBOL I EMERYT EUTANAZJA ZAPEWNIONA
Pokaż wszystkie komentarze (10)