Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Umowa TTIP. Ministerstwo nie zgodzi się na zapisy godzące w polskich rolników

0
Podziel się:

Przeciwnicy umowy twierdzą, że po jej podpisaniu do Polski zacznie napływać tania, niezdrowa żywność, a z rynku zostaną wykluczeni polscy rolnicy.

Umowa TTIP. Ministerstwo nie zgodzi się na zapisy godzące w polskich rolników
(Bartosz Wawryszuk)

Ministerstwo rolnictwa nie zgodzi się na zapisy w umowie o wolnym handlu między UE a USA, które zagrożą polskim rolnikom. Chodzi o umowę TTIP, o której zrobiło się głośno, bo wyciekły tajne dokumenty z negocjacji. Według tych informacji, USA naciska na Europę, by ta zmieniła restrykcyjne przepisy dotyczące bezpieczeństwa żywności i otworzyła rynek na amerykańską żywność oraz znacząco wzmocniła rolę zagranicznych inwestorów.

Przeciwnicy umowy twierdzą, że po jej podpisaniu do Polski zacznie napływać tania, niezdrowa żywność, a z rynku zostaną wykluczeni polscy rolnicy. Jacek Bogucki wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi uspokaja, że na razie zawieszone są negocjacje w sprawie żywności i nie ma żadnych ustaleń.

Wiceminister dodaje, że kierunek negocjacji jest taki, że jeśli żywność do Europy i Polski miałaby być dostarczana, to będzie spełniać europejskie standardy. - Drugą kwestią jest to, że jest różnica cen i na ogół jest ona na niekorzyść Europy. Przez narzucone wysokie standardy jakościowe, związane też z ochroną środowiska, produkujemy drożej - mówi Jacek Bogucki, ale zapewnia, że ma być to przedmiotem negocjacji.

Minister środowiska Jan Szyszko uważa, że obawy o polskie rolnictwo są uzasadnione. Podkreśla, że każde z państw powinno dbać o własne interesy i dodaje, że "nie ulega najmniejszej wątpliwości, że Stany Zjednoczone Ameryki Północnej dbają o własne interesy i dla nich wielką szansą jest otwarcie rynku europejskiego m.in. w zakresie eksportu żywności produkowanej głównie na bazie genetycznie modyfikowanych organizmów i to jest ogromne zagrożenie dla Polski".

Minister dodaje, że jeśli nie będzie pewności, że polska wieś będzie mogła utrzymywać się z produkowanej żywności, to on będzie przeciwnikiem podpisywania jakichkolwiek porozumień.

Transatlantyckie partnerstwo handlowe i inwestycyjne, bo tak oficjalnie nazywa się umowa między Unią Europejską a USA, oprócz rolnictwa i żywności dotyczy wielu dziedzin handlu, a także usług. Ma zlikwidować bariery dla eksportu i importu. Porozumienie ma stworzyć największą strefę wolnego handlu na świecie.

Zobacz także: Zobacz także: Umowa TTIP zagraża suwerenności państw
wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)