Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pszczoły
13.05.2015 13:18

Unia współfinansuje nowe ule w Polsce

Pszczoły w północno-wschodniej Polsce mają nowe domy. Ponad trzydzieści barci i kłód bartnych powstało w czterech nadleśnictwach - informuje Ministerstwo Środowiska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bob Peterson/Flickr (CC BY 2.0))

Dla pszczół z północno-wschodniej Polski przygotowano ponad trzydzieści barci i kłód bartnych. Jak informuje Ministerstwo Środowiska, sfinansowane zostały z pieniędzy unijnych.

Nowe domy dla pszczół powstały w Puszczy Augustowskiej, Białowieskiej, Piskiej i Knyszyńskiej. To element projektu ,,Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach", finansowanego z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Jak napisano w komunikacie przedsięwzięcie ma na celu przywracanie tradycji bartniczych w Polsce. Na świecie żyje około 20 tysięcy różnych gatunków pszczół, a w Polsce występuje ich blisko 450, jednak w ostatnich latach masowo wymierają. Powodem są m.in. zmiany klimatu, zanieczyszczenie powietrza i zatrucie pestycydami wykorzystywanymi w rolnictwie.

Około 80 proc. upraw to rośliny owadopylne, tylko 20 proc. jest zapylane w inny sposób.

Czytaj więcej w Money.pl
Ich koniec spowoduje stratę 153 mld euro Pszczoły są kluczowe dla światowej produkcji żywności, jednak od wielu lat naukowcy obserwują kurczenie się ich populacji.
Kolejny rok za mało pieniędzy na zabytki Blisko dziesięć razy więcej potrzeba na ratowanie opolskich budynków niż ma do dyspozycji tamtejszy konserwator
Dziesiątki milionów dofinansowania dla uczelni 48 programów prowadzonych przez 39 uczelni otrzymało dofinansowanie w rządowym Programie Rozwoju Kompetencji.
Tagi: pszczoły, wiadmomości, wiadomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz