Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Rolnicy dostaną 100 mln zł. Na walkę ze skutkami klęsk żywiołowych

6
Podziel się:

100 mln zł chce przeznaczyć resort rolnictwa na pomoc rolnikom najbardziej dotkniętym przez klęski żywiołowe - poinformował w czwartek wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Dotychczas oszacowane straty wynoszą ponad 1 mld zł.

Rolnicy dostaną 100 mln zł. Na walkę ze skutkami klęsk żywiołowych
(Bartosz Wawryszuk)

- Pomoc ma trafić do rolników, których straty w danej uprawie przekraczają 70 proc. - podkreślił wiceminister. Dodał, że to jaka będzie pomoc na hektar określone zostanie w przyszłym tygodniu, kiedy będzie gotowy projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Romanowski poinformował, że sejmowa Komisja Finansów Publicznych wyraziła zgodę na przesunięcie środków dla rolników z rezerwy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Teraz potrzebna jest tylko akceptacja ministra finansów.

Zobacz także: W tym roku rolnicy musieli radzić sobie z nawałnicami, upałami i innymi klęskami

Według ostatniego raportu szacowanie szkód zakończyło 748 komisji. Komisje działały lub działają w 1189 gminach. Straty poniosło 31 587 gospodarstw rolnych, a powierzchnia upraw dotkniętych klęską wyniosła 185 330 ha.

Powierzchnia działek, na których szkody wynosiły powyżej 70 proc. wynosi 85 103 ha oraz 74 820 mkw. tuneli foliowych i szklarni. Łączne straty szacowane są obecnie na kwotę ponad 1 mld 24 mln złotych.

Obecnie szacunki dotyczą głównie strat spowodowanych przez wiosenne przymrozki. Najbardziej dotknęły one uprawy sadownicze, ogrodnicze i uprawy chmielu.

Jak zaznaczył wiceminister, w tym roku straty w rolnictwie są mniejsze niż przed rokiem, kiedy to uprawy ucierpiały na skutek suszy. W tym roku suszy w Polsce nie ma.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
adeo
5 lata temu
z jakiej racji mają dostawać pomoc do unii nie chcieli a dopłaty to już milutko się bierze każdy ZUS rolnik KRUS z jakiej racji nie płaci tak jak każdy emerytura szybsza czemu nie kleska spoko zerooo im dawać
Jastr8
5 lata temu
No tak , rząd dopłaca do ubezpieczeń dla rolników - ale oni mają to w nosie i się nie ubezpieczają. jak dochodzi do strat to płacz i lament i Państwo niech płaci - jak ja nie mam AC i spali mi się auto, ukradną albo rozbija na parkingu i winnego ani widu to też państwo mi da?? Nie, a czemu nie ?? Bo rolnik biedny?? Jak biedny to niech sprzeda ziemię dla kogoś kto wie jak się nią zajmować i idzie na etat - będzie miał urlop i chorobowe i całą resztę. Zrozumcie wreszcie, że prawdziwy rolnik ma setki hektarów, sprzęt, pracowników i nie lamentuje bo się ubezpiecza.
Nie
5 lata temu
Muzg to ty masz szkoda ze bez ruzumu
Nie
5 lata temu
Muzg to ty masz szkoda ze bez rozumu
Asia z Podlas...
5 lata temu
Walczy to się na wojnie