Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rolnicy dostaną 100 mln zł. Na walkę ze skutkami klęsk żywiołowych

Rolnicy dostaną 100 mln zł. Na walkę ze skutkami klęsk żywiołowych

Fot. Bartosz Wawryszuk

100 mln zł chce przeznaczyć resort rolnictwa na pomoc rolnikom najbardziej dotkniętym przez klęski żywiołowe - poinformował w czwartek wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Dotychczas oszacowane straty wynoszą ponad 1 mld zł.

- Pomoc ma trafić do rolników, których straty w danej uprawie przekraczają 70 proc. - podkreślił wiceminister. Dodał, że to jaka będzie pomoc na hektar określone zostanie w przyszłym tygodniu, kiedy będzie gotowy projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Romanowski poinformował, że sejmowa Komisja Finansów Publicznych wyraziła zgodę na przesunięcie środków dla rolników z rezerwy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Teraz potrzebna jest tylko akceptacja ministra finansów.

W tym roku rolnicy musieli radzić sobie z nawałnicami, upałami i innymi klęskami

Według ostatniego raportu szacowanie szkód zakończyło 748 komisji. Komisje działały lub działają w 1189 gminach. Straty poniosło 31 587 gospodarstw rolnych, a powierzchnia upraw dotkniętych klęską wyniosła 185 330 ha.

Powierzchnia działek, na których szkody wynosiły powyżej 70 proc. wynosi 85 103 ha oraz 74 820 mkw. tuneli foliowych i szklarni. Łączne straty szacowane są obecnie na kwotę ponad 1 mld 24 mln złotych.

Obecnie szacunki dotyczą głównie strat spowodowanych przez wiosenne przymrozki. Najbardziej dotknęły one uprawy sadownicze, ogrodnicze i uprawy chmielu.

Jak zaznaczył wiceminister, w tym roku straty w rolnictwie są mniejsze niż przed rokiem, kiedy to uprawy ucierpiały na skutek suszy. W tym roku suszy w Polsce nie ma.

odszkodowania, rolnicy, rolnictwo, klęski żywiołowe
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
adeo
2017-08-11 14:20
z jakiej racji mają dostawać pomoc do unii nie chcieli a dopłaty to już milutko się bierze każdy ZUS rolnik KRUS z jakiej racji nie płaci tak jak każdy emerytura szybsza czemu nie kleska spoko zerooo im dawać
Jastr8
2017-08-11 14:12
No tak , rząd dopłaca do ubezpieczeń dla rolników - ale oni mają to w nosie i się nie ubezpieczają. jak dochodzi do strat to płacz i lament i Państwo niech płaci - jak ja nie mam AC i spali mi się auto, ukradną albo rozbija na parkingu i winnego ani widu to też państwo mi da?? Nie, a czemu nie ?? Bo rolnik biedny?? Jak biedny to niech sprzeda ziemię dla kogoś kto wie jak się nią zajmować i idzie na etat - będzie miał urlop i chorobowe i całą resztę. Zrozumcie wreszcie, że prawdziwy rolnik ma setki hektarów, sprzęt, pracowników i nie lamentuje bo się ubezpiecza.
Nie
2017-08-11 12:35
Muzg to ty masz szkoda ze bez ruzumu
Pokaż wszystkie komentarze (6)