Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
transport
15.11.2016 16:51

Ursus notuje wyraźnie gorsze wyniki z eksportu. Ma też problem w kraju

Znany na świecie polski producent ciągników w trzecim kwartale miał okrągły milion złotych straty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe)

Słabsze tegoroczne wyniki tłumaczy opóźnieniami w dopłatach z Unii Europejskiej dla rolników oraz dużo gorszą sprzedażą maszyn rolniczych za granicę.

Grupa Ursus, w okresie od lipca do września, miała milion złotych straty netto. To wprawdzie wynik lepszy niż rok wcześniej, gdy przekroczyła ona 3,5 mln zł, ale i tak oznacza, że narastająco od początku roku łączny bilans działalności jest ujemny. Po dziewięciu miesiącach jest to 690 tys. zł na minusie.

Trudno będzie spółce osiągać zyski, gdy spada sprzedaż. Przychody po trzech kwartałach wyniosły 203 mln 837 tys. zł i były niższe od tych uzyskanych w trzech pierwszych kwartałach 2015 r. o 4,8 proc. Sprzedaż krajowa wyniosła 98 mln zł (-2,5 proc.), a eksportowa była na poziomie 105 mln zł - obniżyła się o 6,9 proc.

Spółka w sprawozdaniu finansowym wymienia kilka powodów wyraźnie słabszych wyników ze sprzedaży zagranicznej. Jednym z nich jest wysoka baza, bo przed rokiem Ursus zrealizował duży kontrakt z etiopską spółką METEC. Natomiast w tym roku miała jedynie umowę z etiopską spółką ESC w wartości 58 mln zł.

Dodatkową przyczyną obniżenia sprzedaży eksportowej były opóźnienia w rozpoczęciu wysyłek w ramach umowy z tanzańską spółką National Development Corporation o wartości 55 mld dol. Według początkowych ustaleń pomiędzy stronami wysyłki miały się rozpocząć w pierwszym kwartale oraz zakończyć w trzecim kwartale 2016 r. Pierwszą część planowanej wysyłki Ursus zrealizował jednak dopiero w ostatnich miesiącach. Spółka podkreśla, że przez to lepiej powinny wypaść wyniki kolejnych okresów.

W kraju nieźle idą ciągniki Ursusa, ale zdecydowanie gorzej jest z pozostałymi maszynami rolniczymi, których spółka sprzedała o 10 proc. mniej. Tłumaczy to opóźnieniami w realizacji wniosków o dofinansowanie w ramach unijnego programu PROW na lata 2014-2020, który jest podstawowym instrumentem finansowym dla polskiego rolnictwa.

Harmonogram przyjmowania wniosków o dopłaty, w ramach nowej perspektywy PROW na lata 2014-2020, zakładał pierwotnie rozpoczęcie procedur w pierwszych trzech miesiącach tego roku, a według informacji pozyskanych z ARiMR rozpocznie się prawdopodobnie w połowie przyszłego roku.

Ursus specjalizuje się w produkcji i sprzedaży maszyn i urządzeń przeznaczonych dla rolnictwa. W 2011 roku spółka Ursus połączyła siły z innym rodzimym producentem maszyn dla rolnictwa - spółką Pol-Mot Warfama. Władze spółki zadecydowały o przeniesieniu produkcji ciągników do Lublina oraz rozszerzeniu zakresu asortymentowego produkowanych wyrobów.

Tagi: transport, logistyka, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, promowane, giełda na żywo, wiadomości rolnicze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-11-2016

Kazik BąkJa się dziwię, że Unia w ogóle jakieś pieniądze daje. Za taką postawę Polski nie powinna dać ani centa. W końcu Unii z nieba nie spada, ktoś musi … Czytaj całość

15-11-2016

edi591polityka zagraniczna tego rządu,skłócanie się ze wszystkimi tego świata doprowadzi do tego,że nic sie nie sprzeda i nigdzie

15-11-2016

WaldekPrzepraszam ale to co teraz jest URSUSEM to wyrób Ursuso podobny niema nic wspólnego z wyrobami z pod tego znaku prawdziwy URSUS był produkowany w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (42)