Notowania

promowane
07.06.2010 17:07

Ważna rola rolników w dostarczaniu żywności i usług

Komitety Copa-Cogeca mówiły, że dobro rolników ich rodzin jest bardzo ważne, jeśli mają oni zagwarantować osiągnięcie celów WPR i spełnienie oczekiwań...

Podziel się
Dodaj komentarz

Komitety Copa-Cogeca mówiły, że dobro rolników ich rodzin jest bardzo ważne, jeśli mają oni zagwarantować osiągnięcie celów WPR i spełnienie oczekiwań społecznych.
Przewodniczący Komitetu Copa, Padraig Walshe, ostrzegł: "Duży rozdźwięk w dochodach pomiędzy rolnikami i innymi sektorami zagraża wszystkim celom WPR. Jeśli rynki rolne nie mogą zapewnić odpowiedniego poziomu życia rolnikom i ich rodzinom, rolnicy nie mogą brać udziału w utrzymywaniu zróżnicowanych, trwałych i atrakcyjnych terenów wiejskich oraz środowiska. Komitety Copa-Cogeca w pełni popierają wysokie europejskie standardy produkcji, jednak rynki, na których ceny płacone rolnikom sięgnęły dna, nie pozwalają rolnikom na osiąganie korzyści. W konsekwencji, dochody rolników spadły o 12% tylko w zeszłym roku."
Przewodniczący Komitetu Cogeca, Paolo Bruni, podkreślił: "Rolnicy i ich spółdzielnie dużo zainwestowali w europejski sektor rolnictwa i udoskonalili metody produkcji, zgodnie z oczekiwaniami konsumentów i obywateli. Niedawne spadki na rynkach poważnie zagroziły tym inwestycjom. W przyszłości działanie łańcucha żywnościowego musi być bardziej zrównoważone, przejrzyste i skuteczne. Ponadto, należy umocnić pozycję spółdzielni i innych organizacji producentów."
Podczas dzisiejszego posiedzenia Rozszerzonej Grupy Konsultacyjnej DG AGRI w Komisji Europejskiej w sprawie przyszłości WPR obaj Przewodniczący mówili o potrzebie istnienia w przyszłości silnej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), która umocni ekonomiczną rolę rolników, a tym samym ich zdolność do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, bezpiecznej żywności, miejsc pracy na terenach wiejskich, wysokiego poziomu bioróżnorodności i dobrostanu zwierząt. Pozwoli im to również na sprostanie nowym wyzwaniom, takim jak zmiany klimatu. Podkreślano też, że ważne jest, aby wysokie unijne standardy były egzekwowane w imporcie.

Tagi: promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz