Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Prąd z biogazowni. Rozwiązanie na przerwy w dostawach energii

Prąd z biogazowni. Rozwiązanie na przerwy w dostawach energii

Popyt na energie jest coraz większy, a jej produkcja nie nadąża. W 2030 r. średni czas przerw w dostawach prądu ma trwać niecałą godzinę - zapisano w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. To optymistyczna informacja, bo w 2015 r. takie przerwy wyniosły ponad 4 godziny. Szczególnie dotkliwy jest brak prądu na wsiach.

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Energii Odnawialnej wynika, że rolnicy prawie codziennie borykają się z problemami dostaw i zbyt niskim napięciem w sieci, przez co niszczą się silniki maszyn rolniczych. Wyłączenia i częste zmiany napięć niszczą również urządzenia elektroniczne - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Strategia wskazuje, że trzeba zacząć wykorzystywać energetycznie odpady oraz odnawialne źródła energii, by przerwy w dostawach prądu były coraz krótsze. Na wsiach energia mogłaby pochodzić z odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza z biogazowni. Na polskiej wsi źródła te wykorzystuję się obecnie tylko w niewielkim stopniu.

Tymczasem w Niemczech połowa z 2 mln niewielkich, czyli do 200 kW, instalacji OZE należy do osób indywidualnych, przede wszystkim rolników.

Czytaj także: W Polsce zabraknie prądu? Za pięć lat możemy mieć duży problem

energetyka, pap, gospodarka, rolnictwo, ekologia, przegląd prasy, "gazeta polska codziennie"
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
kapelan
2017-03-20 14:48
A kaczki, kury, świnie, szczury i myszy??? O tym zapomniał ten wspaniały rząd figur woskowych. To zgraja indolentów.