Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wirus afrykańskiego pomoru świń przestał atakować. Trzoda już nie choruje

8
Podziel się:

- To efekt między innymi wprowadzonych dwóch specustaw oraz działań międzyresortowego zespołu - przypomina Główny Lekarz Weterynarii Włodzimierz Skorupski.

Wirus afrykańskiego pomoru świń przestał atakować. Trzoda już nie choruje
(Fotolia)

Wirus afrykańskiego pomoru świń przestaje atakować trzodę chlewną w Polsce. Na terenie naszego kraju przypadku wirusa u zwierząt gospodarskich nie stwierdzono od końca września.

- To efekt między innymi wprowadzonych dwóch specustaw oraz działań międzyresortowego zespołu - przypomina Główny Lekarz Weterynarii Włodzimierz Skorupski. - Już obowiązują świadectwa zdrowia dla trzody, są wzmożone kontrole targowisk i środków transportu zwierząt. Robimy to wspólnie z policją i inspekcją transportu drogowego. Dbamy też o działania informacyjne, szkoleniowe, propagandowe - wymienia Włodzimierz Skorupski

Mimo negatywnych wyników u świń, do badań wciąż wysyłane są próbki pobierane od zwierząt potencjalnie zagrożonych - przypomina dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach Krzysztof Niemczuk. - Chcielibyśmy już ogłosić, że problem nas nie dotyczy, ale próbki stale są do nas wysyłane. Pracujemy intensywnie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - dodaje Krzysztof Niemczuk.

Wirus ASF wykrywany jest jeszcze u dzików. O potwierdzeniu 128. ogniska choroby Główny Lekarz Weterynarii poinformował w czwartek.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
T.
6 lat temu
Widać po uśmiechniętych ryjkach na fotce, że świnki są zadowolone po wejściu Polski do UE. W oborze teraz pachnie i czyściej mają niż sam gospodarz w domu. Nawet radio im gra.
Nicko
6 lat temu
Te dwie pierwsze na zdjęciu to Kamila i Rysiek
Stan
6 lat temu
Jak ustawę zatwierdziła odrazu wszystkie zwierzęta przestały chorować co za bzdury te wszystkie choroby wirusy i inne zarazy to są planowane w tym męcząja ręce weterynarze rząd i inne organizacje jak czegoś za dużo to trzeba ograniczyć żeby inne państwo mogło wysyłać przykład w Polsce afrykański pomoc świń i raptownie do polski jadą tiry z dani z wieprzowina
zgodnie z pla...
6 lat temu
Tymczasem ptasia grypa od północnego zachodu już do Berlina doszła, więc wojny bakteriologicznej końca nie widać.
jajan
6 lat temu
przyszły mrozy ,a afrykański wirus zimna nie znosi .