Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo rolnictwa wesprze poszkodowanych przez pogodę

12
Podziel się:

Ministerstwo rolnictwa wesprze producentów, których uprawy uszkodziła tegoroczna aura. Poszkodowani będą mogli zwracać się o wsparcie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pieniądze będą przysługiwać rolnikom, którzy stracili co najmniej 70 procent plonów w danej uprawie.

Ministerstwo rolnictwa wesprze poszkodowanych przez pogodę
(Shutterstock/Kent Weakley)

Wiceszef resortu rolnictwa Jacek Bogucki zauważa, że w tym sezonie rolnicy częściej zmagali się z huraganami, gradobiciami i deszczem niż suszą. Wskazują na to raporty komisji szacujących straty w rolnictwie.

- W tej chwili jest to prawie 20 tysięcy hektarów kwalifikujących się do pomocy suszowej i o połowę więcej poszkodowanych przez nadmiar opadów i huragany. Łącznie około 50 tysięcy hektarów - poinformował wiceminister.

Jacek Bogucki dodał, że wysokość wsparcia dla poszczególnych gospodarstw będzie znana prawdopodobnie jeszcze we wrześniu. - Mam nadzieję, że stawkę uda się ogłosić już w przyszłym tygodniu. Rolnicy pewnie nie będą do końca usatysfakcjonowani, ale będzie to pomoc wyższa niż w podobnych sytuacjach w latach ubiegłych - powiedział Jacek Bogucki.

Komisje oszacowały wartość strat na łączną kwotę ponad 482 milionów złotych. Najbardziej poszkodowanym regionem było Mazowsze.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
miastowy
6 lat temu
Kiedy wreszcie przestanie się traktować rolników jak "święte krowy"? -nie płacą podatku dochodowego -nie płacą składek zdrowotnych -nie płacą składek emerytalnych -nie płacą podatku od dopłat -idą na wcześniejsze emerytury -nie maja OFE -nie będą mieli podatku katastralnego - i czego jeszcze nie płacą ?
Łukasz
6 lat temu
Dopłaty bierze ten co ziemię obrabia .Skoro tak mówicie że rolnicy to darmozjady i nieroby to czemu się nie weźmicie za uprawę ziemi. Rolnik za dzień horoby (zwolnienia) nie ma 80% wynagrodzenia tylko 10 zł wypłacane ma jeśli jest ciągłość horoby 30 dni a jeśli chodzi o lekarzy to jak większość korzysta z prywatnych specjalistów. Odwieczny temat dopłat od momentu jak weszły dopłaty nawozy,środki ochrony roślin i maszyny rolnicze zdrożały o blisko o 100% a płody rolne cenami nie powalają uprawa ziemi często graniczy na progu zerowym lub stracie. Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma
Kolega ze Wsi...
6 lat temu
Mam pytanie czy takie wsparcie otrzyma Rolnik ze Wsi Bielica , który dzierżawi około 23 hektarów ziemi innemu rolnikowi , ponieważ pracuje w Olsztynie jako Konserwator w Urzędzie Statystycznym. A młody człowiek jest na bezrobotnym albo zbiera złom . Patologia Rolnik ma dotację i pracę w mieście a miasta nic.
v
6 lat temu
Ministerstwo ma pieniądze od podatników z miasta i te pieniądze rozda krusowcom co nie płacą składek na swoje leczenie, na emeryturę udają że płacą, nie płacą podatku dochodowego, dostają dopłaty tylko. Koniec z przywilejami!!! Niech się ubezpieczą.
loo
6 lat temu
Dlaczego ten człowieczek jeszcze "pływa" ....