Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
unijne wsparcie
17.09.2014 11:24

Wsparcie UE dla rolników. Marek Sawicki o szczegółach

Wartość naszych zgłoszeń przekroczyła 170 mln euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krystian Dobuszyński/Reporter)

Nowe propozycje Komisji Europejskiej dotyczące wsparcia rolników, którzy ponieśli straty z powodu rosyjskiego embarga na żywność, są kontynuacją wcześniejszych działań KE - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki.

_ - Wczorajsza propozycja KE jest uzupełnieniem do rozporządzenia z 18 sierpnia - tam mamy do rozporządzenia 125 mln euro, w trakcie zbierania zgłoszeń Polska zgłosiła zapotrzebowanie w stosunku do całej UE na ponad 85 procent _ - mówił Sawicki w TVN24. Dodał, że wartość naszych zgłoszeń przekroczyła 170 mln euro. - _ To, co teraz KE proponuje, jest uzupełnieniem do tamtego instrumentu _ - zaznaczył.

Wczoraj wieczorem rzecznik KE ds. rolnictwa Roger Waite poinformował, że unijni eksperci przedstawili nowe propozycje dot. wsparcia dla rolników, którzy ponieśli straty z powodu rosyjskiego embarga na żywność z UE. Stawki wsparcia dla rolników wycofujących swoje produkty z rynku będą takie same jak dotychczas.

Nowy program będzie zawierał jednak załącznik, który będzie określał kwalifikowane potencjalne ilości produktów (mogących być wycofanych z rynku) przysługujące każdemu z państw członkowskich. Wolumeny te mają opierać się na wielkościach eksportu określonych produktów z danego kraju do Rosji w zeszłym roku. KE chce odjąć od kwalifikowanych dla danego kraju wielkości, te zadeklarowane dotychczas we wnioskach o rekompensaty. Oznacza to, że gdy jakiś kraj przekroczył we wnioskach wyznaczony przez KE limit (oparty na danych eksportowych z ubiegłego roku) nie będzie mógł liczyć na dodatkowe środki.

Sawicki mówił, że nadal trwają weryfikacje złożonych przez rolników zgłoszeń i dopiero po zakończeniu tego procesu zostanie użyty _ ten dodatkowy instrument _.

W jego ocenie KE popełniła błąd, gdyż zaproponowała za niskie środki na wsparcie rolników, a także zbyt późno zaczęła proces stabilizowania rynku. Wskazał, że KE ma jeszcze 425 mln euro z tzw. siatki bezpieczeństwa na działania kryzysowe i z tych środków może skorzystać, jeśli kryzys na rynku będzie się utrzymywał.

Szef resortu rolnictwa mówił też, że wspólnie z ministrami rolnictwa Łotwy, Niemiec, Włoch i Austrii kwestionuje _ dzielenie rolników na zrzeszonych i niezrzeszonych _. _ - Rolnicy zrzeszeni i niezrzeszeni powinni dostać jednakowe rekompensaty _ - podkreślił.

Jak poinformował we wtorek Waite, nowy program ma być kontynuacją nadzwyczajnego systemu wsparcia, który miał na celu stabilizację rynku po wprowadzeniu embarga przez Rosję. W ramach tych działań 18 sierpnia odblokowano 125 mln euro na rekompensaty za wycofanie z rynku niektórych szybko psujących się owoców i warzyw. Kwotę oszacowano na podstawie wielkości eksportu do Rosji.

W zeszłym tygodniu KE zawiesiła jednak ten mechanizm, bo wstępne wnioski o rekompensaty przekroczyły poziom 125 mln euro, a niektóre wnioski budziły zastrzeżenia, bo dotyczyły wielkości produkcji kilka razy większej niż średni roczny eksport UE do Rosji. Ponad 85 proc. wniosków o wsparcie pochodziło z Polski i to ich - jak potwierdziła KE - dotyczyły wątpliwości.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: unijne wsparcie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz