Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wyróżnione
07.10.2014 12:16

Wspieramy Polskie pasieki - akcja miód

Pszczelarstwo wpływa pozytywnie na wiele dziedzin życia. Bartnicy bez obaw mówią o tym, jak pszczoły oddziałują na środowisko naturalne czy na plonowanie...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pszczelarstwo wpływa pozytywnie na wiele dziedzin życia. Bartnicy bez obaw mówią o tym, jak pszczoły oddziałują na środowisko naturalne czy na plonowanie owadopylnych roślin. O dobroczynnym działaniu produktów pszczelich nie trzeba nawet wspominać - ich walory smakowe i zdrowotne są znane od lat całej ludzkości.

Autorytety naukowe z dziedziny pszczelnictwa, rolnictwa czy biologii, działacze organizacji oraz zwykli pszczelarze przyłączają się do akcji propagowania tego pięknego zawodu. Najbardziej cieszy przyłączanie się do akcji dziennikarzy i prezenterów telewizyjnych - ich jedno słowo jest najlepszą reklamą.

Działania na rzecz pszczelarstwa prowadzą do zwiększenia dochodów producentów miodu poprzez bezpośredni wzrost sprzedaży. Pośrednio klienci zyskują również lepsze samopoczucie, poprawia się ich zdrowie i żyją po prostu dłużej. Można powiedzieć, że kilkanaście złotych wydanych na słoiczek dobrego polskiego miodu, to kilkaset złotych oszczędzone na kupowanie niepotrzebnych leków i probiotyków. Zwiększenie spożycia miodu w naszym kraju jest również szansą na odbudowę
i rozwój pasiek w Polsce. Takie działanie będzie miało swoje plusy w środowisku naturalnym.

Z powyższych stwierdzeń mogłoby wynikać, że przed bartnikami rysuje się świetlana przyszłość, jednak piętrzące się przeszkody i trudności takie jak kradzieże, podtrucia pszczół czy anomalia pogodowe nie pozwalają spać spokojnie.
Z takimi sprawami pszczelarze są sobie w stanie poradzić, jednak istnieją inne ważne sprawy, które utrudniają sprzedaż
i optymalne, spokojne funkcjonowanie w świecie miodu.

Pierwszym znacznym problemem jest brak skutecznych i ogólnie dostępnych środków zapobiegających warrozie. Leczenie choroby środkami biologicznymi i mechanicznymi, zwłaszcza w większej pasiece, jest prawie niemożliwe. Zdarza się wielokrotnie, że z braku środków stosuje się nielegalne preparaty, które są wielokrotnie tańsze i bardziej dostępne dla bartników.

Drugim, znacznie poważniejszym problemem jest podaż złego miodu. Miód jest sprowadzany z zagranicy i nie ma wiele wspólnego z dobrym, polskim miodem. Dzięki obniżeniu cen z powodu jego jakości i masowości produkcji pszczelarze przegrywają walkę już na wstępie.

Miód powinno się kupować u znajomego, cenionego pszczelarza, aby nie paść ofiarą oszustw. W Polsce istnieje organizacja działająca od dawna, która skupia wszystkich ludzi mających podobne problemy - jest to Polski Związek Pszczelarski.

Jest to liczna grupa fachowców, która może sporo zdziałać na rynku w sprawie jakości produktów. Przepisy dotyczące znakowania i etykietowania produktów spożywczych są coraz bardziej wymagające. Na opakowaniu każdego miodu musi być podana data dokonania rozlewu, rok produkcji, okres przydatności do spożycia, gatunek miodu, producent oraz kraj pochodzenia. Tak naprawdę pszczelarz tylko jest w stanie stwierdzić, czy dany miód jest dobrej jakości - zwykły konsument poczuje znacznie później, ale za to dotkliwiej - na swoim zdrowiu.

Jeśli znajdziemy produkt, który bardziej przypomina słodką maź niż miód, możemy go oddać do najbliższej placówki Państwowej Inspekcji Handlowej - jeśli takich działań pojawi się setki czy tysiące, będą mogły znacząco wpłynąć na polski rynek miodów. W związku z podjęciem takich działań zły miód zostanie wycofany ze sprzedaży, producent poniesie odpowiednie konsekwencje, a Polski miód będzie mógł szczycić swoje zwycięstwo. Konsument dostając wybór, będzie kierował się jego jakością, dlatego jeśli ceny będą umiarkowane nie powinno być problemów ze zbytem miodu. Inną ważną kwestią jest oczywiście promocja produktów i uświadamianie znajomym, rodzinie i przypadkowo spotkanym osobom że tylko prawdziwy miód kupiony od pszczelarza jest warty naszej uwagi.

Warto przyłączyć się do akcji i szukać słabych jakościowo produktów w polskich sklepach i marketach. Zdrowie przede wszystkim!

Artykułów pszczelarskich, miodarek, podkurzaczy i innych niezbędnych akcesori pszczelarskich szukaj u nas - www.lyson.com.pl

Tagi: wyróżnione, aktualności, informacje, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz