Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wysoka temperatura może szkodzić lochom

0
Podziel się:

Warunki, w jakich przebywa locha przed, i w trakcie porodu mają ogromne znaczenie dla jego przebiegu, oraz mogą wpływać na parametry odchowu prosiąt.

Wysoka temperatura może szkodzić lochom

W intensywnym systemie chowu świń, umieszcza się lochy w pomieszczeniu porodowym, najczęściej na 7 dni przed porodem planowanym. Warunki mikroklimatyczne które panują na porodówce, mają duży wpływ, zarówno na sam przebieg porodu, jak i na późniejsze wyniki odchowu prosiąt. Jednym z ważniejszych parametrów mikroklimatu porodówki, jest panująca temperatura. Dla loch, powinna mieścić się w zakresie od 20 do 25°C. Wiadomo że prosięta preferują wyższą temperaturę, co osiąga się dzięki zamontowaniu promienników podczerwieni w gniazdach dla młodych.
Często błędem popełnianym, jest zły montaż promiennika, w wyniku, czego, lampa ogrzewa strefę, w której znajduje się locha. Skutkować to może przegrzaniem maciory. Przegrzanie może być również następstwem wysokich temperatur panujących na zewnątrz, oraz niedostatecznie wydajnej wentylacji. Konsekwencje przegrzania są bardzo poważne. Przebywające w pomieszczeniach o zbyt wysokiej temperaturze powietrza lochy, wykazują znaczny spadek apetytu. Doprowadzić to może do zmniejszenia masy urodzeniowej prosiąt, mniejszej wydajności laktacji, oraz niewystarczającego pobrania siary przez zwierzęta. Efektem wymienionych czynników, są słabe, zróżnicowane wagowo i mało odporne mioty. Przegrzanie lochy, nieść może ze sobą również ryzyko dla życia lochy. W przypadku porodów trwających długo, lub u zwierząt silnie otłuszczonych, zbyt duża temperatura otoczenia, sprzyja zatrzymaniu akcji serca w wyniku niewydolności układu krążenia.
Nie możemy zapomnieć, że również zbyt niska temperatura, panująca w pomieszczeniach przed porodem, będzie niekorzystna. Locha, która przebywa w zbyt zimnej porodówce zużywa więcej energii, do utrzymania temperatury ciała, co również przyczynić się może do spadku laktacji. Oprócz tego niskie temperatury sprzyjają wystąpieniu u macior chorób układu oddechowego oraz moczowo - płciowego.

promowane
wiadomości rolnicze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)