Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wyróżnione
10.05.2016 10:50

Wyspy zrobotyzowane i ich funkcjonowanie w zakładach przemysłowych

Robotyzacja produkcji we współczesnych zakładach przemysłowych od kilku dekad znajduje coraz większe pole zastosowań. Roboty doskonale spełniają swoje zadanie w...

Podziel się
Dodaj komentarz

Robotyzacja produkcji we współczesnych zakładach przemysłowych od kilku dekad znajduje coraz większe pole zastosowań. Roboty doskonale spełniają swoje zadanie w tych fazach procesu produkcyjnego, które pochłaniałyby szczególnie dużo nakładów w przypadku wykorzystania na owych stanowiskach ludzkiej siły roboczej.

Stanowiska na liniach produkcyjnych, które w całości obsługiwane są przez roboty pozwalają na optymalne wykorzystanie ich możliwości wszędzie tam, gdzie szczególnie pożądane jest odciążenie człowieka. Z powodzeniem maszyny te radzą też sobie w warunkach niebezpiecznych bądź w znacznym stopniu ograniczających komfort pracy, którą musieliby wykonywać ludzie. Przykładami takich warunków pracy są np. ciasne przestrzenie, nie pozwalające na dostateczną swobodę ruchów, bądź też pomieszczenia gdzie obecne są szkodliwe czynniki chemiczne, dzięki czemu podnosi się BHP zakładu. Roboty doskonale spełniają swoje zadanie również tam, gdzie istnieje konieczność wykonywania żmudnych czynności monotypowych, co u człowieka może skutkować kontuzją lub pomyłką, a co za tym idzie przestojem w produkcji. Wyspy zrobotyzowane przy relatywnie niewielkim poborze energii elektrycznej mogą bez problemu wykonywać określoną sekwencję czynności przez całą dobę, co oczywiście niemożliwe jest dla człowieka.

Nowoczesne roboty cassioli.com.pl posiadają moduły zapewniające bardzo precyzyjne wykonywanie skomplikowanych, powtarzalnych operacji. Oprócz sprzężonego z nimi panelu kontrolnego i zaprogramowanych działań, posiadają inteligentny system wizyjny, który gwarantuje bezbłędne wykonywanie zadań przy zniwelowanym niemalże do zera prawdopodobieństwie powstawania tzw. "bubli". Jest to szczególnie ważne w tych gałęziach przemysłu, gdzie liczą się takie parametry jak precyzja. W przypadku zaprzężenia do pracy robotów przedsiębiorca może być pewien, że jego produkty cieszyć się będzie niezmienną jakością i najwyższymi standardami wyrobu, przy zredukowaniu do minimum czynnika ludzkiego. Pracownicy wówczas mogą pełnić rolę nadzorców procesu i kontrolerów jakości w ostatnich fazach produkcji, bądź też serwisantów w nadzwyczajnych sytuacjach.

Zastosowań zrobotyzowanych wysp może być bardzo wiele. Od prostych czynności, takich jak sortowanie komponentów bądź gotowych produktów, poprzez transport i manipulowanie przedmiotami o znacznej wadze, montaż obejmujący skręcanie, spawanie czy też zgrzewanie, aż po kontrolę jakości i weryfikację charakterystyk testowanego przedmiotu. Roboty w obrębie gniazda można przystosowywać do specyfiki danego projektu dzięki uniwersalnym częściom roboczym takim jak chwytaki, ramiona i przeguby. Urządzenia można odpowiednio modyfikować i programować do wykonywania rozmaitych czynności. Wyspy zrobotyzowane cassioli.com.pl mogą obejmować jedno stanowisko, bądź funkcjonować jako wieloosiowe systemy stanowiące jedną zautomatyzowaną linię produkcyjną. Inwestycja w zrobotyzowane wyspy zwraca się w sposób wymierny w kosztach produkcji. I choć czynnika ludzkiego nie da się w pełni zastąpić, roboty mogą być jego sprzymierzeńcem na wielu odcinkach wykonywanej pracy.

Tagi: wyróżnione, aktualności, informacje, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz