Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zakaz handlu ziemią. Kolejny spór o kontrowersyjny projekt

0
Podziel się:

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel liczy, że nowelizacja skutecznie zabezpieczy polską ziemię. Wskazuje, że nie gwarantuje tego w pełni ustawa uchwalona pod koniec poprzedniej kadencji przez koalicję Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Zakaz handlu ziemią. Kolejny spór o kontrowersyjny projekt
(Michael Gil/Flickr/CC BY 2.0)

Sejmowa komisja rolnictwa pracowała nad rządowym projektem ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Posłowie dyskutowali między sobą, a także wysłuchali opinii zewnętrznych.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel liczy, że nowelizacja skutecznie zabezpieczy polską ziemię. Wskazuje, że nie gwarantuje tego w pełni ustawa uchwalona pod koniec poprzedniej kadencji przez koalicję Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Po pierwsze dopuszczano do sprzedaży ziemi "słupom" - powiedział Jurgiel. - Dodatkowo, powtarza się teraz nieprawdę związaną z brakiem możliwości dziedziczenia w procedowanym projekcie. To kłamstwa. Polacy nie są głupi i w miarę upływu czasu przekonają się, że nie ma takiego zagrożenia - oświadczył minister rolnictwa.

Wiceprzewodniczący komisji Robert Telus z Prawa i Sprawiedliwości zaapelował do opozycji, by komentując propozycje przepisów, odnosiła się wyłącznie do ich treści. Jego zdaniem, zarzuty nierzadko są bezpodstawne. - Sprawa ojcowizny i jej dziedziczenia jest nienaruszona - powiedział poseł. - To jest zabezpieczone konstytucyjnie i ta ustawa tego nie rusza. Tymczasem na potrzeby hucpy politycznej PSL doszukuje się sensacji, których tu nie ma - uważa poseł PiS.

Inny wiceprzewodniczący, Mirosław Maliszewski z PSL, argumentuje jednak, że obawa o brak możliwości dziedziczenia ziemi jest uzasadniona. - Jest taki kruczek prawny w projekcie, który mówi, że spadkobiercy są zobowiązani do osobistego prowadzenia gospodarstwa przez 10 lat - powiedział Maliszewski. - Nie mogą wówczas ziemi sprzedać czy wydzierżawić. Jeśli nie spełnią tego obowiązku, Agencja Nieruchomości Rolnych będzie przejmować te grunty - wyjaśnił polityk.

Projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa jest po pierwszym czytaniu w Sejmie. Wstrzymuje on na 5 lat sprzedaż państwowej ziemi rolnej z pewnymi wyjątkami.

Przewiduje, że nabywcami ziemi będą mogli być tylko rolnicy indywidualni. Kupno ziemi będzie trwale połączone z wymogiem osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego oraz zakazem zbywania i wydzierżawiania zakupionej ziemi przez 10 lat. Zgodę na sprzedaż ziemi przed upływem tego terminu będzie mógł wydać sąd. Zakaz sprzedaży nie obejmie między innymi nieruchomości rolnych o powierzchni do jednego hektara.

Dyskusja o w projekcie ustawy ma być dokończona na kolejnym posiedzeniu komisji. Jej członkowie zaopiniują poprawki do projektu prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Jego drugie czytanie na sali plenarnej Sejmu ma się odbyć za dwa tygodnie.
Z początkiem maja kończy się okres ochronny zakupu polskiej ziemi przez cudzoziemców.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)