Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zakaz uprawy roślin GMO. Wnioski wszystkich krajów UE zostały zaakceptowane

0
Podziel się:

Wśród 19 państw, które przekazały do Brukseli wnioski w sprawie GMO - 17 krajów wskazało, że nie chce upraw takich roślin na całym swoim terytorium. W tej właśnie grupie jest Polska.

Zakaz uprawy roślin GMO. Wnioski wszystkich krajów UE zostały zaakceptowane
(shanii/sxc.hu)

Wnioski wszystkich krajów członkowskich, które nie chcą na swoim terytorium upraw GMO, zostały zaakceptowane. Poinformowała o tym Komisja Europejska, do której 19 państw Unii - w tym Polska, zgłosiło chęć wyłączenia z upraw roślin genetycznie modyfikowanych. W czwartek minął termin, w którym firmy zajmujące się takimi uprawami miały odnieść się do złożonych próśb.

Wśród 19 państw, które przekazały do Brukseli wnioski w sprawie GMO - 17 krajów wskazało, że nie chce upraw takich roślin na całym swoim terytorium. W tej właśnie grupie jest Polska, a także Francja, Włochy czy Grecja.

Dwa kraje zdecydowały się wprowadzić zakaz upraw tylko na niektórych swoich częściach - Belgia tylko w Walonii, a Zjednoczone Królestwo w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

Wnioski zostały najpierw przesłane do Komisji, która następnie przekazała dokumenty firmom zajmującym się uprawami GMO. Jak poinformował rzecznik Komisji Enrico Brivio, wszystkie przedsiębiorstwa przychyliły się do złożonych próśb. W przeciwnym wypadku kraje miałyby wciąż możliwość wprowadzenia zakazu upraw, ale musiałyby wtedy udowodnić, że jest to w interesie publicznym.

Wyłączenia, z jakich korzystają kraje członkowskie dotyczą zarówno roślin już dopuszczonych na unijnym rynku jak i tych, które czekają na autoryzację. Większą swobodę we wprowadzaniu zakazu upraw roślin genetycznie modyfikowanych dała krajom członkowskim unijna dyrektywa przyjęta kilka miesięcy temu.

Zobacz także: Zobacz także: Ta inwestycja miała przynieść krocie. Teraz trzeba ratować co się da
najważniejsze
czołówki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)