Notowania

wyróżnione
17.09.2014 11:59

Zakończyło się XII Forum Spółdzielczości Mleczarskiej w Augustowie

W dniach 11-13 września br. podczas XII Forum Spółdzielczości Mleczarskiej w Augustowie spotkały się najważniejsze osobistości z dziedziny polskiego i...

Podziel się
Dodaj komentarz

W dniach 11-13 września br. podczas XII Forum Spółdzielczości Mleczarskiej w Augustowie spotkały się najważniejsze osobistości z dziedziny polskiego i europejskiego mleczarstwa po to by przedyskutować m. in. bieżącą sytuację na rynku mleczarskim związaną z przekroczeniem kwoty mlecznej w roku kwotowym 2013/2014 oraz zachwianą kondycją branży mlecznej po wprowadzeniu rosyjskiego embarga.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, Luis Carazo-Jimenez z Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej, Michel Nalet z Europejskiego Stowarzyszenia Mleczarzy EDA, Andrzej Babuchowski ze stałego Przedstawicielstwa RP przy Komisji Europejskiej, przedstawiciel francuskiego Ministerstwa Rolnictwa* Julien Barré* oraz* Rüdiger Keunecke* z Federalnego Ministerstwa Żywności i Rolnictwa w Niemczech dyskutowali na temat europejskich scenariuszy działania na rynku mleka w obliczu uwolnienia kwot mlecznych i rosyjskiego embarga. Rozważane były istotne kwestie pozyskiwania funduszy, które pomogą zrekompensować poniesione straty producentów i przetwórców mleka. Dyskusji poddana została problematyka uzyskania doraźnej i bardzo szybkiej pomocy poprzez szybkie i skuteczne decyzje, uproszczone procedury ze strony państwa i UE.

Podczas XII Forum Spółdzielczości Mleczarskiej poruszone zostały bardzo ważne tematy dotyczące zarządzania rynkiem mleka w obliczu kryzysu gospodarczego i politycznego, przyszłości sektora mleczarskiego, przemian polskiego mleczarstwa w okresie członkostwa Polski w UE oraz możliwości rozwoju dla producentów i eksporterów żywności, problemy dywersyfikacji i poszukiwania nowych rynków zbytu. Dlatego też w kongresie udział wzięli specjalnie zaproszeni goście: Radca Ekonomiczno - Handlowy Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce* Liu Lijuan* oraz* Dariusz Kowalczyk*, St. Ekonomista i Strateg, Azja (z wyjątkiem Japonii), Crédit Agricole CIB.

W trakcie XII Forum Spółdzielczości Mleczarskiej w Augustowie, ogłoszone zostały wyniki VIII Rankingu Spółdzielni Mleczarskich. Zwycięzcą rankingu, a tym samym spółdzielnią najlepiej funkcjonująca na polskim rynku w oparciu o takie wskaźniki jak perspektywa finansowa, klientów, procesu, potencjału i dostawców, została Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL. Statuetki w ramach VIII Rankingu Spółdzielczości Mleczarskiej zostały wręczone między innymi przez Ministra Marka Sawickiego.

Patronat honorowy nad XII FSM objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Minister Gospodarki, Komisja Sejmowa, Europejskiego Stowarzyszenie Mleczarzy EDA, Agencja Rynku Rolnego, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Polska Izba Mleka oraz Ambasada Niemiec w Polsce i Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce.

Źródło: Informacja prasowa

Tagi: wyróżnione, aktualności, informacje, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz