Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zbiory jabłek w 2015 roku. Susza zniszczyła wiele sadów

0
Podziel się

Dużo mniejsze niż w latach ubiegłych będą tegoroczne zbiory jabłek - prognozują sadownicy. Wszystko to oczywiście wina suszy. Zbiory w Polsce właśnie ruszają.

Zbiory jabłek w 2015 roku. Susza zniszczyła wiele sadów
(Glysiak/wikimedia/CC BY-SA 4.0)
bDYJZrGt

Dużo mniejsze niż w latach ubiegłych będą tegoroczne zbiory jabłek - prognozują sadownicy. Wszystko to oczywiście wina suszy. Zbiory w Polsce ruszają.

Właśnie rozpoczęła się ich zbiórka, między innymi takich odmian jak rubin czy gala. Na razie nie mamy powodów do zadowolenia, bo jabłka są drobne i gorszej jakości, większość będzie musiała być przeznaczona do przetwórstwa przemysłowego - mówią producenci z regionu sądeckiego.

Straty w tonażu w niektórych sadach mogą sięgać nawet 50 procent, szczególnie szkody są odczuwalne w przypadku młodych drzewek, owoce nie urosły do swojej naturalnej wielkości - mówi ekspert sadowniczy Józef Sułkowski ze Spółdzielni Ogrodniczej Ziemi Sądeckiej. Jak dodaje, to będzie miało wpływ na wyższe ceny, ich wzrost może być rzędu ponad 10 procent.

bDYJZrGv

Zbiory potrwają co najmniej do połowy października. Najwięcej sadów jest między innymi na Mazowszu, Lubelszczyźnie, w województwie świętokrzyskim czy małopolskim. W zeszłym roku zebrano w Polsce ponad 3 miliony ton jabłek.

bDYJZrGW
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)