Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
promowane
08.04.2015 12:28

Zmniejszenie populacji dzików w kraju

W minionym sezonie 2014/2015 Polski Związek Łowiecki zwiększył odstrzał dzików. Efekty zmniejszenia populacji już są widoczne. Populacja dodatkowo ulec ma...

Podziel się
Dodaj komentarz

W minionym sezonie 2014/2015 Polski Związek Łowiecki zwiększył odstrzał dzików. Efekty zmniejszenia populacji już są widoczne. Populacja dodatkowo ulec ma znacznemu zmniejszeniu z ponad 284 tys. do 150 tys. sztuk, w ciągu najbliższych lat.
Zmiany w liczebności populacji dzików spowodowane odstrzałem już są powoli widoczne. Do końca marca będą zbierane dane z inwentaryzacji zwierzyny. W kwietniu będą oficjalne statystyki.
Pierwsze sygnały odnośnie redukcji populacji dzików w rejonach zagrożonych ASF już są widoczne. Można to stwierdzić na podstawie danych szacunkowych Zarządu Okręgowego PZŁ w Białymstoku. Dane pod koniec marca 2014 roku mówiły o populacji, która liczy ponad 8 tys., teraz wyniki mówią, że populacja ta zmniejszyła się do poziomu ok. 5,4 tys. dzików. Zmiana w zarządzaniu populacją powoli przynosi efekty. Zauważalne to również będzie w najbliższym czasie w zmniejszeniu ilości szkód wyrządzanych przez dziki na polach.
Na wniosek Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Polski Związek Łowiecki zmienił założenia odnośnie zaplanowanego odstrzału dzików przez myśliwych, odstrzał zwiększył się o 30%. Na terenie zachodniej Polski proponowane zwiększenie odstrzału jest jeszcze wyższe, ze względu na dużą populację zwierzyny. Ogólnopolski odstrzał, w celu zredukowania populacji dzików powinien być przeprowadzany w kierunku od zachodu do wschodu kraju.
W założeniach najnowszych PZŁ populacja ma być zredukowana do poziomu 150 tys. szt. Trudno jednak oczekiwać, że na terenie całego kraju zmieni się w ciągu jednego, czy dwóch lat. Na takie zmiany myśliwi którzy regulują populację potrzebują od 4 do 5 lat. W sezonie 2014/2015 populacja liczyła ok. 284 tys. we wszystkich obwodach łowieckich kraju.

Tagi: promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz