Notowania

znaki
25.05.2016 12:15

Będzie nowy znak tylko dla polskich produktów. Biało-czerwona flaga zachęci do kupna?

Ministerstwo Rolnictwa chce nowego znaku dla produktów stricte polskich. Według projektu ustawy na żywności specjalne oznakowanie będzie mogło się pojawić nie tylko wtedy, kiedy powstała ona na terenie naszego kraju. Warunkiem będzie też użycie rodzimych składników. W programie #dziejesienazywo Witold Choiński ze Związku Polskie Mięso przypominał, że tego typu ochrona od lat funkcjonuje w innych krajach. A czasem prowadzi nawet do absurdów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jerzy Jozwiak/Eastnews)

Ministerstwo Rolnictwa chce nowego znaku dla produktów stricte polskich. Żeby specjalne oznakowanie mogło pojawić się na żywności, nie wystarczy, by powstała ona na terenie naszego kraju. Warunkiem będzie też użycie rodzimych składników. W programie #dziejesienazywo Witold Choiński ze Związku Polskie Mięso przypominał, że tego typu ochrona od lat funkcjonuje w innych krajach. A czasem prowadzi nawet do absurdów.

- Były takie przypadki, że francuscy rolnicy weszli do hurtowni z mięsem i mówili: "te, te i te kartony" mają być wyrzucone na śmietnik. A jeśli jeszcze raz spotkają takie mięso niefrancuskie w hurtowni, to ją spalą - mówił Choiński.

Jak tłumaczy szef Polskiego Mięsa, znakowanie produktów według kraju pochodzenia działa już na Węgrzech czy w Czechach, gdzie w ten sposób zaznacza się całe sklepowe półki. Włosi zgłosili się niedawno do Komisji Europejskiej, by zastrzec sformułowanie "włoska jakość".

Według niego trend taki obowiązuje w całej Europie, więc dobrze, że i w naszym kraju pojawią się specjalne znaki.

- Polskim konsumentom wskaże to, skąd pochodzi dane mięso. Niech konsument wybierze - dodaje.

Choiński wyjaśnia, że dla naszych eksporterów trend znakowania produktów flagami nie jest korzystny. Obecnie podaje się już bowiem nie tylko kraj pochodzenia, ale np. skąd pochodziły zwierzęta, gdzie doszło do uboju, a gdzie towar zapakowano.

Tagi: znaki, wiadomości, gospodarka, dziejesienazywo, najważniejsze, gospodarka polska, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz