Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zniesienie cła na ukraińskie towary wpłynie na polskie rolnictwo

0
Podziel się:

Kilka dni temu mogliśmy dowiedzieć się, że Unia Europejska chce jednostronnie znieść cła na ukraińskie towary przemysłowe i rolne. Miałoby to nastąpić jeszcze...

Zniesienie cła na ukraińskie towary wpłynie na polskie rolnictwo

Kilka dni temu mogliśmy dowiedzieć się, że Unia Europejska chce jednostronnie znieść cła na ukraińskie towary przemysłowe i rolne. Miałoby to nastąpić jeszcze przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej. O ułatwieniach dla Ukrainy w handlu z Unią Europejską mówił unijny komisarz ds. handlu Janusz Lewandowski.

Uważamy, że na zniesieniu ceł na ukraińskie towary rolne mogą stracić przede wszystkim polscy rolnicy. Ukraina ma ogromny potencjał rozwoju produkcji rolnej i korzystne warunki naturalne. Posiada ona wysokiej klasy gleby, wśród których dominują czarnoziemy i w na dużym obszarze korzystny klimat.

W 2013 roku na Ukrainie zebrano aż 62,8 mln ton zbóż. Średnie plony były szacowane na 4,01 t/ha. Bardzo wysokie zbiory oznaczają duży potencjał eksportowy tego kraju, zwłaszcza kukurydzy.

W 2013 roku w Polsce zbiory zbóż ogółem szacowane są na 28,4 mln ton. Wg GUS średnia produkcja ziarna w ubiegłym roku wyniosła 3,8 t/ha. Wynika z tego, że zebrano u nich ponad dwa razy tyle ziarna co u nas.

Prognozuje się, że za kilkanaście lat ukraińscy rolnicy będą w stanie dostarczać 90 mln ton zboża. Dzięki temu staną się oni jednymi z liderów światowego rynku zbożowego. Już dziś mają znaczący udział na rynkach w Północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Nie można pominąć faktu, że ukraiński eksport zbóż jest większy od całkowitej produkcji w Polsce.

Oprócz zbóż mogłoby trafić do nas również mięso. W ostatnich latach mogliśmy zaobserwować duży wzrost produkcji drobiu i jaj na Ukrainie. Kilaka miesięcy temu Władze Ukrainy wystąpiły do Komisji Europejskiej z wnioskiem o wydanie pozwoleń na eksport produktów drobiowych.

Biorąc pod uwagę koszty transportu i nasze bliskie sąsiedztwo możemy stwierdzić, że polscy rolnicy jako pierwsi odczują niekorzystny wpływ braku ceł z Ukrainą. Produkty zza wschodniej granicy bez problemu zdobywałyby wtedy pozycję na rynkach UE, w tym na rynku polskim. O sile ukraińskiego rolnictwa może świadczyć również fakt, że wzrost PKB w ostatnich latach, odbywał się głównie dzięki tej gałęzi przemysłu.

_ Źródło: __ Instytut Rozwoju Rolnictwa im. Władysława Grabskiego _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)