Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rolnictwo w polsce
11.08.2014 12:22

Żniwa w Polsce. Tu zebrano już ponad 70 procent zbóż

Jak wyglądają tegoroczne plony? - mówi specjalista ds. produkcji rolnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fot. M. Lasyk/REPORTER)

Jeżeli utrzyma się słoneczna pogoda, to żniwa w województwie warmińsko-mazurskim zakończą się w ciągu dwóch tygodni - poinformował Ośrodek Doradztwa Rolniczego (ODR) w Olsztynie.

Zdaniem specjalisty ds. produkcji rolnej w warmińsko-mazurskim ODR Agnieszki Sołtysiak, rolnicy uważają żniwa w regionie za udane. _ - Zboża dobrze sypią w tym roku, zwłaszcza pszenice mają bardzo dobry plon _ - oceniła.

Średnio zebrano prawie 55 kwintali ziarna pszenicy ozimej i prawie 50 kwintali jarej z hektara, ale niektórzy rolnicy uzyskali nawet po 80 kwintali z hektara. Zdaniem Sołtysiak, o takich plonach zdecydowały korzystne warunki wegetacji. _ - W czerwcu padał deszcz, gdy zboża tego potrzebowały. Lipiec był natomiast bez opadów, dzięki czemu zboża nie były porażane chorobami i nie wymagały dużych nakładów na produkcję _ - wyjaśniła.

Z danych ODR wynika, że żniwa zbliżają się do końca. Zebrano już 92 proc. rzepaku i prawie 72 proc. zbóż w regionie. Na polach nie ma już praktycznie rzepaku ozimego i jęczmienia ozimego. Zebrano też ponad 80 proc. pszenicy ozimej i 40 proc. jarej, 87 proc. żyta, 86 proc. pszenżyta ozimego, 66 proc. jęczmienia jarego i 53 proc. owsa.

W woj. warmińsko-mazurskim zasiano w sumie ponad 67 tys. ha rzepaku oraz 438 tys. ha zbóż, z czego najwięcej (148 tys. ha) pszenicy ozimej. Jak dotąd zebrano rzepak z 62 tys. ha i zboża z ponad 315 tys. ha pól.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: rolnictwo w polsce, żniwa w polsce, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz